Dienas ziņas

Pieminekļa izgaismošanai izstrādā būvprojektu

Dienas ziņas

Vērienīgas pārmaiņas Dobeles pils kapelā

Veido lāču izplatības karti

Veido lāču izplatības karti Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Manīts kārtējais lācis, uzietas tā pēdas, izpostīti bišu stropi – tādi un līdzīgi stāsti, arī video un fotogrāfijas sociālajos medijos parādās visai bieži. Tas rada iespaidu – lāču Latvijā kļūst arvien vairāk un, izvērtējot situāciju, nu tam piekrīt arī speciālisti. Sociālajos medijos izveidotas pat atsevišķas interešu grupas, viena no tām izveidojusi arī lāču izplatības karti.  

Lai arī precīzu lāču skaitu Latvijā ir visai grūti noteikt, zināms, ka Latvijas mežos pastāvīgi uzturas aptuveni 30–50 lāči, atzīst Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Jēkabs Dzenis.

Viņš piebilst – visbiežāk lāči manīti Igaunijas un Krievijas pierobežā.

“Šajos novērojumos lāči arvien vairāk parādās krietni tālāk no šiem pierobežas novadiem – gan tepat Pierīgā, gan Kurzemē,” norādīja Jēkabs Dzenis.

Pirms pieciem gadiem bijuši vien aptuveni 15 lāči.

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālists skaidro – interneta pieejamība un tehnoloģijas gan iedzīvotājiem, gan pētniekiem ļāvušas iegūt daudz vairāk informācijas.

“Tajā laikā šī datu kvalitāte bija krietni sliktāka. Viens, kas ir noticis šo 5 gadu laikā, ir pieaugusi tehnoloģiju pieejamība cilvēkiem,” skaidroja Jēkabs Dzenis.

Un par to, ka ir vairāk liecību par lāču klātbūtni, liecina arī domubiedru grupas “Lāču izplatība Latvijā” publicētā karte. Informācija par iedzīvotāju manītiem lāčiem vai citām liecībām par to klātbūtni tiek atjaunota ik pēc trim nedēļām.

“Ļoti liela nejaušība tā ir. Bija tāda situācija – vasaras vidū mana radiniece, pastaigājoties gar Tūjas pludmali ar bērnu, atklāja lāču pēdas. Mēs jutām, ka informācijas ir daudz, un gribas to apvienot vienuviet, kad cilvēks ienāk grupā un redz: “O! Tur, tur, tur, ir!”,” stāstīja interešu grupas “Lāču izplatība Latvija” pārstāve Ilze Zvaigzne.

Zvaigzne atzīst – šobrīd pietrūkstot profesionāļu atbalsta un padoma, kuri varētu monitorēt iegūto informāciju.

Tikmēr Dabas aizsardzības pārvaldes speciālists Jēkabs Dzenis šādu monitoringu uzskata par lietderīgu sabiedrībai.

“Esam informēti, ka šāda iniciatīva ir, esam sūtījuši grupas administratoriem mūsu gatavotos materiālus –  kā uzvesties, ja sastopat lāci, un izvairīties no lāča sastapšanas,” stāstīja Jēkabs Dzenis.

Viņš uzskata, ka šajā domubiedru grupā publicētie dati ir gana precīzi, taču piebilst – katru kartē atzīmēto punktu nevar uzskaitīt kā citu lāci. Tā kā šis dzīvnieks dienā var nostaigāt pat līdz 100 kilometriem, ir iespēja, ka par vienu un to pašu lāci ziņots vairākkārt.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti