Ķepa uz sirds

Agnese Rakovska un Kanēlis

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Vecu kaķu izskats un uzvedība jāvēro rūpīgi, lai neielaistu slimības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pieklājīgu vecumu sasniegušu kaķu saimniekiem ļoti svarīgi sekot līdzi ikvienām pārmaiņām mājdzīvnieka uzvedībā un izskatā. Kaķiem mēdz būt problēmas ar cukura diabētu un vairogdziedzeri.

Pēc palīdzības veterinārajā klīnikā vērsies kaķenes Džī saimnieks Edijs. Viņa mīlulei ir nopietns vecums – 17 gadi. Nesen Edijs ir pamanījis, ka Džī sākusi ļoti daudz dzert, arī kastīti apmeklē stipri biežāk nekā parasti. Palielinājusies kaķenes apetīte, taču spēka kļuvis mazāk.

“Visbiežākais cēlonis veciem kaķiem, ja pastiprinās dzeršana un vairāk arī čurā, ir saistīts vai nu ar cukura diabētu, vai nu ar vairogdziedzera problēmām,” skaidro „Petcity” veterinārārsts Aigars Briņķis.

Vairogdziedzeris organismā atbild par vissvarīgākajiem procesiem – vielmaiņu, enerģijas apmaiņu. Šis vizuāli redzamais dziedzeris atrodas kakla priekšpusē. Dziedzeris ražo hormonus, kas saistīti ar organisma augšanu un nervu sistēmas normālu funkcionēšanu.

Kaķiem senioriem vairogdziedzeris bieži sāk ražot pārāk daudz hormonu, un dzīvnieks tādēļ jūtas slikti – novājē, tam iekrīt vaigi, spalva kļūst nespodra.

„Jo vecāks ir kaķītis, virs desmit gadiem, jo mēs cenšamies pārbaudīt arī vairogdziedzeri. To var ļoti labi iztaustīt, ja tas ir palielināts. Šajā gadījumā taustot, es viņu nejūtu, ka tas būtu lielāks, bet, protams, vairogdziedzeru slimības var izslēgt tikai tad, ja mēs uztaisām analīzes un tās tiešām ir negatīvas,” saka dakteris. 

Ārsti iesaka pārbaudīt kaķa vairogdziedzeri, sākot no desmit gadu vecuma.

It īpaši, ja var novērot izmaiņas mīluļa izskatā, dzīvesveidā  -  pastiprinātu dzeršanu un urinēšanu, arī svara zaudēšanu, vājumu. Būtiski zināt, ka iekritušus vaigus kaķim saimnieks bieži uzskata par redzamu vecuma pazīmi, tomēr tas var liecināt par problēmām ar vairogdziedzeri.

"Ir vairāki risinājumi dzīvnieka ārstēšanai ar vairogdziedzera hiperfunkciju. Pirmais, ko mēs iesakām – lietot medikamentu tirozolu, ko lieto arī cilvēkiem. Tas ir medikaments, kas samazina vairogdziedzera aktivitāti un samazina arī attiecīgi vairogdziedzera hormona tiroksīna izdalīšanos. Otrā iespēja ir operācija. Tad attiecīgi mēs izņemam vairogdziedzera vienu daļu, parasti – vienu pusi. Līdz ar to dzīvnieks sāk izdalīt mazāk tiroksīnu – vairogdziedzera hormonu," skaidro veterinārārsts.

Kaķenes Džī analīzēs vairogdziedzera rādītājs nepārsniedz normu, bet atklājas ievērojami paaugstināts cukura līmenis asinīs.  Ārsts kopā ar saimnieku izrunā piemērotāko metodi, lai pēc iespējas ātrāk uzsāktu ārstēšanu.

Pat ja analīzes neuzrāda novirzes no normas un pats vairogdziedzeris arī var nebūt palielināts, izrādās – risks pastāv. Ārsts iesaka rūpīgāk novērot dzīvnieku.

Nereti dzīvnieku saimnieki nāk ar ielaistām problēmām, kad vairogdziedzera slimībai pievienojas arī nieru un sirds saslimšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti