Valsts vides dienests: Trešdaļa no pārbaudītām auto izjaukšanas vietām darbojas nelegāli

Pārbaudot 103 nolietoto auto izjaukšanas vietas, Valsts vides dienests (VVD) atklājis 30 nelikumīgus objektus, kas potenciāli var radīt ietekmi uz vidi, raidījumam “Vides fakti” atzina VVD Piesārņojuma kontroles daļas Atkritumu sektora vadītājs Mārtiņš Egle.

Visā Latvijā Valsts vides dienesta inspektori veikuši pārbaudes paaugstināta riska objektos, tostarp tā dēvētajās auto kapsētās. Tās ir vietas, kurās ietekmi uz vidi var radīt nolietotu automašīnu detaļas, akumulatori, riepas un citi priekšmeti.

VVD uzmanības lokā ir nonākuši arī autokapsētu tuvumā esoši autoservisi. Tajos pārrbauda, vai ir visas nepieciešamās atļaujas veikt nolietoto transportlīdzekļu apstrādi un kā tiek uzglabāti un tālāk nodoti objektā esošie atkritumi.

Bīstamie atkritumi šādos objektos neveidojas, ja tajos uzglabā tā saucamos automašīnu vrakus, taču tikko kā mašīna nav līdz galam izjaukta, tā ir pamats domāt, ka tajos ir daudzi bīstami komponenti, skaidroja VVD pārstāvis Egle.

Ja autoservissauto kapsēta veic darbību bez B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas, tad juridiskām personām administratīvais sods var būt no 500–2900 eiro.

Teritorijai, kurai būtu jābūt B kategorijas atļaujai, jānodrošina objektā atbilstošs segums, norādīja VVD Piesārņojuma kontroles daļas Atkritumu sektora vecākais inspektors Gatis Patmalnieks.

 “Ir jābūt cietajam, ūdens necaurlaidīgam segumam, blīvi noslēgtam, tajā nedrīkst būt spraugas. Ja tiek uzglabāti bīstamie atkritumi, pastāv risks kaut kādam piesārņojumam nonākt augsnē,” skaidroja Patmalnieks. Viņš uzsvēra, ka nereti no izjaukšanas stadijā esošām automašīnām kaut kas var izlīt, tāpēc ir svarīgi novērst dažādu vielu nonākšanu augsnē vai kanalizācijas sistēmā.

Atbilstoša seguma ierīkošana auto kapsētās nav lēta, tāpēc komersantam, saņemot B kategorijas piesārņojošās darbības atļauju nolietotu transportlīdzekļu apstrādei, ir nepieciešams finanšu nodrošinājums. Iepriekš tas bija noteikts 100 tūkstoši gadā, bet ar šo gadu mainījusies gan prasītā summa, gan noteikumi. Ja agrāk neatkarīgi no tā, vai komersants apsaimnieko 10 vai 100 mašīnas, nodrošinājumam bija jābūt 100 tūkstošu eiro apmērā, tad tagad šo summu izskata katrā gadījumā individuāli, kas varētu veicināt komersantu legālu reģistrēšanos B kategorijas piesārņojošās darbības veikšanai.

 

Rakstu sēriju līdzfinansē:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti