Panorāma

Rīgā bērnudārzos izlaidums bez vecākiem

Panorāma

Šķelda – zaļa, bet riskanta

Vakarbuļļos atkal ganīsies govis

Vakarbuļļos sāk ganīties pirmais mobilais govju ganāmpulks Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šodien, 18. maijā, Latvijas Dabas fonda (LDF) mobilais ganāmpulks ierodas Vakarbuļļu pļavās Rīgā, informēja LDF pārstāve Liene Brizga-Kalniņa. Te sadarbībā ar Rīgas domi tiks apsaimniekotas un atjaunotas pļavas, kurās sastopams vērtīgais un retais Eiropas Savienības nozīmes biotops ''Piejūras zālāji''. Ganības būs norobežotas ar aploku, taču pļavu varēs šķērsot tāpat kā līdz šim – aplokā ierīkoti vārtiņi gājējiem.

Pļavās, kas ir iecienītas pastaigu vietas vietējiem iedzīvotājiem un citiem rīdziniekiem, īpaši makšķerniekiem, ganīsies septiņas Galovejas šķirnes govis. Tā ir daļa no LDF mobilā ganāmpulka, kurā ir vairāk nekā 70 liellopi un 200 aitas. Ganāmpulks izveidots dabisko pļavu atjaunošanai un nogana pļavas visās Latvijas malās.

Mobils ganāmpulks, kas darbojas visā valstī, ir inovatīva pieeja dabisko pļavu atjaunošanai gan Baltijas, gan Eiropas Savienības mērogā. Latvijā tas darbojas ar Eiropas Savienības (ES) LIFE programmas atbalstu.

Vakarbuļļos govis ganīsies divās pļavās ar kopējo platību aptuveni 27  hektāri (ha),  kur mobilā ganāmpulka uzdevums būs parūpēties par unikālo biotopu ''Piejūras zālāji'', kas ir izplatīts tikai Baltijas jūras piekrastē. Latvijā šis biotopa veids sastopams ļoti reti – to kopējā platība nepārsniedz 180 ha. Šie zālāji izceļas ar lielu sugu daudzveidību, jo tajos sastopams gan sausām un mēreni mitrām vietām raksturīgs augājs, gan mitru un slapju vietu augu sabiedrības, gan arī augi, kuri aug tikai iesāļās augsnēs.

Vakarbuļļu zālājos aug tādas aizsargājamo augu sugas kā jūrmalas armērija, zemeņu āboliņš, purva mātsakne, gmelina alise. Šeit arī sastopama jumstiņu gladiola. Tomēr teritorijā vietām ieviesusies parastā niedre, kas nomāc sugu daudzveidību, un mobilais ganāmpulks palīdzēs to ierobežot, noēdot jaunos dzinumus.

Jau desmito gadu Rīgas pašvaldība veic zālāju apsaimniekošanu. Vietējie iedzīvotāji varētu atcerēties, ka vēl 1980. gados Daugavgrīvas zālājos tika ganītas govis, taču pēdējā laikā teritorijas tiek pļautas, izņemot vienu nožogotu platību. Taču  Daugavgrīvas un Vakarbuļļu pļavas ir ļoti sarežģītas pļaušanai ar traktortehniku, arī nopļautā izvākšana ir apgrūtināta. Tāpēc Rīgas pašvaldība kā piemērotu apsaimniekošanas veidu mitrajos Piejūras zālāju biotopos Vakarbuļļos izvēlējās ganīšanu.

Evija Piņķe, Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniece, norādīja: “Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks ir unikāls, jo dod iespēju noganīt šādas grūti apsaimniekojamas teritorijas. Vakarbuļļos zālājus spēcīgi ietekmē vēju darbība un ūdens līmeņa svārstības Buļļupē un Lielupē, līdz ar to pļaušanas un zāles novākšanas darbi ir apgrūtināti. Sagaidām, ka ganīšana uzlabos zālāju stāvokli.”

Mobilā ganāmpulka govis ir miermīlīgas un draudzīgas, tās radinātas pie cilvēku klātbūtnes. Ganāmpulka koordinatori ganības regulāri uzrauga, turklāt govis aprīkotas ar raidītājiem, lai tās var pieskatīt arī attālināti.

Šķērsojot ganības, cilvēki tiek lūgti ievērot dažus drošības noteikumus:

•    Pārliecināties, ka vārtiņi aiz jums ir aizvērti.
•    Ja dodaties pastaigā ar suni, ganību teritorijā tas jātur pavadā.
•    Ievērojiet – teritorija ir norobežota ar elektrisko ganu, tāpēc aploka tuvumā jābūt uzmanīgiem, pašiem jābūt piesardzīgiem un jāsargā bērni.
•    Govīm netuvoties; nemēģiniet tās noglaudīt, nebarojiet un nekaitiniet tās!
•    Lūgums izturēties saudzīgi pret aplokiem un ganību infrastruktūru.


Mobilais ganāmpulks izveidots projekta “GrassLIFE: Zālāju atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana” ietvaros. GrassLIFE ir ES LIFE programmas un Latvijas Vides aizsardzības fonda līdzfinansēts projekts, ko īsteno Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Latvijas Universitāti, Vides risinājumu institūtu un 12 zemnieku saimniecībām visā Latvijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti