Dienas ziņas

Suitos apgūst kokles spēli

Dienas ziņas

Aizvadītājā diennaktī 8 jauni saslimušie

Ķemeru parkā-lielākā zināmā sikspārņu kolonija

Vairāk nekā 1000 Natūza sikspārņu par dzīvesvietu izvēlējušies privātmāju Smārdes pagastā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Veicot monitoringu un izpēti, Ķemeru Nacionālajā parkā pētnieki atklājuši līdz šim lielāko zināmo sikspārņu koloniju. Vairāk nekā tūkstoš sikspārņu par savu dzīves vietu izvēlējušies kādu privātmāju Smārdes pagastā.

Smārdes pagasta “Saulgožu” saimniekiem jau ne pirmo gadu nākas sadzīvot ar neparastiem īrniekiem. Saimnieks gan nosmej, ka sikspārņi neesot tie sliktākie kaimiņi, kaut vai tāpēc, ka mājas bēniņos dzīvo tikai apmēram četrus mēnešus gadā.

"Pa dienu viņus vispār nevar pamanīt, un viņi netraucē. Traucē viņi tikai tad, kad viņi naktī lidinās un pēc tam šo to atstāj aiz sevis uz logiem. Viņi dzīvo kaut kur pažobelē. Neesmu tur līdis skatīties, lai netraucētu, un līdz ar to mēs šobrīd sadzīvojam, viens otram netraucējot," stāsta mājas saimnieks Arvis Pilenieks.

Sikspārņus ieraudzīt praktiski varot tikai vēlā vakara stundā. Tas, ka īstais brīdis tuvojas, vislabāk dzirdams ultraskaņas pārveidotājā.

Gluži kā sarunājuši, 22.15 viens aiz otra sikspārņi pamet drošo pažobeli, lai dotos medībās. Pašreiz tā esot lielākā zināmā sikspārņu kolonija Latvijā. Pagājušajā nedēļā, veicot sikspārņu uzskaiti Ķemeru Nacionālajā parkā, eksperti saskaitījuši, ka šajā mājā dzīvo 1056 sugas pārstāvji.

"Šai gadījumā tas ir Natūza sikspārnis, kam ir vislielākās kolonijas, kam bieži vien ir vairāki simti mātīšu, un katrai piedzimst viens vai divi mazuļi, bet tur vēl jāatceras, ka tad, kad skaitījām - jūlija sākumā -, ir tas brīdis, kad daļa mazuļu jau lido, bet daļa nē. Lidojumā mēs nevaram pateikt, vai tas ir mazulis vai nē, un var gadīties, ka viena daļa mazuļu vēl nebija lidojoši, un tas nozīmē, ka tas skaits ir minimālais," skaidro DAP sikspārņu eksperts Gunārs Pētersons.

Kāpēc mazie nakts iemītnieki, kuri sver tikai 8-10 gramus, par mājvietu izvēlējušies tieši šo ēku, īsti neesot zināms.

"To ir grūti pateikt. Viņiem ir vajadzīgas tādas šauras spraugveida slēptuves. Šī gan nav pati tipiskākā šai sugai. Ļoti bieži viņi dzīvo vecās lauku mājās, kas ir apšūtas ar dēļiem. Vienkārši ēkas sienā aiz dēļiem dzīvo," turpina eksperts.

Jau augustā Natūza sikspārņi (Pipistrellus nathusii) migrēs uz ziemošanas vietām Rietumeiropā. Lai saglabātu sikspārņiem labvēlīgu vidi, eksperts aicina māju saimniekus, kurās ieviesušās šādas kolonijas, lielos tīrīšanas vai remontdarbus atlikt līdz augusta vidum. Latvijā dzīvo 16 sikspārņu sugas, un tās visas ir īpaši aizsargājamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti