Vai vecu runci var pārmācīt? Ekspertu padomi istabas kaķa un suņa sadzīvošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ja mājās dzīvo kaķi senioru vecumā un ģimenē ienāk suns, tad var veidoties psiholoģiska trauma un nesaskaņas dzīvnieku sadzīvē. Saimniece Ilze mājās turējusi divas kaķenītes, bet tagad viņu mājās dzīvo arī suns Ričmonds. Diemžēl saimnieces mīluļi nevar sadzīvot un eksperti uzskata, ka kaķiem, kuri jau ir senioru vecumā, ar suni sadzīvot būs grūti un tas var atstāt negatīvas sekas.

Ričmonds un Ilze pirmo reizi tikās gandrīz pirms diviem mēnešiem. Ričmonda iepriekšējie saimnieki suņuku bija pametuši, un viņš nonāca patversmē. Par laimi, tur liktenis viņu saveda kopā ar Ilzi, kura izlēma Ričmondu adoptēt. Pirmās dienas pēc Ričmonda  pārvešanas mājās Ilze saprata, ka nebūs viegli, jo māja bija pārvērtusies par kara lauku. Kaķenes Emīlija un Šarlote nespēja pieņemt Ričmondu. Lai šo jautājumu risinātu, Ilze vērsās pēc palīdzības.

Suns bija ienācis mājās, kurās saimniekoja 10 gadus vecā Emīlija un astoņus gadus vecā Šarlote. Kaķenītes bija neizpratnē par saimnieces lēmumu un mājās parādījās spriedze.

Raidījuma "Ķepa uz sirds" ekspertam Leonam Markelovam neizdodas iepazīties ar Šarloti, jo viņa ir tik ļoti nobijusies, ka nepamet savu slēptuvi. Lielāko dienas daļu viņa pavada izolēti no visiem. Pa dzīvokli uzdrīkstas staigāt vien naktī. Tikmēr Emīlija neizrāda labas sadzīvošanas pazīmes ar Ričmondu. Lai gan Ilze ir priecīga par Ričmonda sabiedrību, vienlaikus viņa ļoti raizējas par mincēm. Viņa uztraucas, ka šī situācija varētu atstāt sekas uz kaķu veselību.

Saimniece Ilze Andersone stāsta, ka suni ir paņēmusi kā draugu, nevis kā sargu, jo sargāšanai ir domātas elektroniskās atslēgas.

"Situācijās, kad tiek ņemts suns tieši dzīvoklim un ja mājās jau ir kaķi, kuri ir seniora vecumā, saimniekam ir ļoti rūpīgi jāapdomā savs lēmums, jo pastāv risks, ka kaķiem tā būs ļoti liela un nevajadzīga psiholoģiska trauma," uzsver suņu eksperts un kinologs Leons. Kaķi gribētu dzīvot mājās vieni. Tagad ienācis kaut kāds konkrēts ienaidnieks. Riebīgākais, kas kaķim var būt ir suņa klātbūtne.

Līdzīgās domās ir arī kaķu eksperte Aija Nuķe. Viņa par situācijas labvēlīgu risinājumu ļoti šaubās. "Cilvēkiem, kuri šādu soli dara, īpaši, ja tas ir dzīvoklis, kur dzīvo pieauguši dzīvnieki, tad ļoti vajag izdomāt, kā vārdā to darām," raidījumam "Ķepa uz sirds" stāsta kaķu eksperte Nuķe.

Vācu dzīvnieku psihologi secinājuši, ka laba saikne parasti izveidojas, ja viens no dzīvniekiem ir pieaudzis, bet otrs maziņš, bet šajā gadījumā tā nav.

"Es domāju, ka tur nekas nesanāks, kaķim tas ir milzīgs stress. Mēs varam cerēt un mēģināt. Var notikt brīnums, bet es šobrīd nelieku lielas cerības, ka šie dzīvnieki sadraudzēsies, jo kaķis ir izteikts teritorijas dzīvnieks, viņš ilgus gadus dzīvojis savos 60 kvadrātmetros, un nu ir ienācis suns. Varat iedomāties, kāds ir psihoemocionālais stāvoklis dzīvniekam -  es pat neredzu ceļu, kā abiem iedraudzēties," turpina eksperte Nuķe.

Tomēr Leons Markelovs uz šo situāciju raugās gana optimistiski. Viņš prognozē, ka ar laiku visi trīs iemācīsies sadzīvot. Viņš gan uzsver, ka sadzīvot, nevis kļūs par draugiem. Lai tā notiku, daudz jāstrādā pašai Ilzei.

Svarīgākais šādās situācijās ir saimniekiem neignorēt kādu no iesaistītajiem.

Eksperts Merkelovs stāsta, ka svarīgi ir pastāvīgi ar dzīvniekiem runāt un tos ķemmēt. Ja kaķis būs klāt, tas jānoglauda, jāpaspēlējas. Ja abi dzīvnieki būs blakus, tad viņi vizuāli saradīs. Tālāk jau jāmēģina veidot kontaktu. Jāglauda kaķis un suns, un otrādi, lai abi sajūt viens otra smaku.

Tāpat svarīgs ir arī ēdiena izvietojums. Kaķiem to vēlams likt uz palodzes, sunim uz grīdas. Un svarīgākais, bļodiņai jābūt vienā un tai pašā vietā. Var palīdzēt arī guļvietu samainīšana. "Suns šeit guļ, šeit ir viņa smaka, kaķim arī ir mīļotā vieta, kur guļ. Pamainiet tās segas. Nolieciet to segu kaķiem, lai kaķi paguļ suņa vietā, jo kaķis ir ļoti ziņkārīgs. Kaķim gribas suni apostīt, bet bail," stāsta eksperts Merkelovs.

Un svarīgākais, visos šajos procesos cilvēkam ir jācenšas saglabāt iekšējo mieru, jo dzīvnieks izjūt saimnieka nervozitāti un uzbudinājumu.

"Pirmajā brīdī, kad kaķis nobijies ies garām, nedrīkst bļaut. Ja viņi mazliet saostīsies, tad arī kontakts būs," saka eksperts Merkelovs.

Ilze ir apņēmības pilna ievērot visus padomus un cer, ka jau pavisam drīz situācija mainīsies. Ļoti cerams, ka kinologa ieteikumi palīdzēs arī kādam no jums, ja esat nonācis līdzīgā situācijā. Kaķu senioru saimniekiem, kuri vēl tikai plāno pārvest mājās suni, vajadzētu rūpīgi pārdomāt šo soli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti