4. studija

Latgales laukos turpinās zemnieku cīņa par kaņepēm

4. studija

Ziņojumu dēlis kāpņu telpā - "inovācijas" un jauni "dizainiski risinājumi"...

Kāpēc tārpiem negaršo gailenes?

Vai kāpuriem negaršo gailenes? Skaidro sēņu speciāliste

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kāpēc gailenēs nav atrodami kāpuri? Vai kāpuriem tās vienkārši negaršo, vai arī tas ir tikai mīts, ka tajās nav kāpuru?

Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele raidījumam “4. studija” stāstīja, ka arī gailenēs var būt kāpuri, “tikai retāk, protams, jo nav viņiem tur varbūt tie apstākļi tik piemēroti un varbūt arī negaršo tik labi, un ir vielas, kas šos kukaiņus, šajā gadījumā – sēņodiņus – , atbaida no tām gailenēm”.

“Bet bada laikā kā ar to velnu un mušām, ir tāpat ar sēnēm – bada laikā tie kāpuri ēd arī to, ko parasti neēd,” skaidroja Dāniele.

Entomologs Voldemārs Spuņģis skaidroja, ka gailenēm tāpat kā visām sēnēm ir hitīns, un tas nozīmē – “ja kukaiņa kāpurs ielien sēnē, tās hitināzes sāk pamazām viņu sagremot, šķīdināt, un gailenei šīs hitināzes ir ļoti spēcīgas, un tāpēc tās gailenes tos kukaiņus ļoti labprāt izšķīdinātu un pārvērstu sev noderīgās lietās”.

“Tieši tāpēc tieši gailenēs, pateicoties šim fermentam, ir krietni retāk sastopami kukaiņu kāpuri. Vienīgais kukaiņu kāpurs, kurš grauž gailenes, tas ir sprakšķkāpurs jeb, kā mēs tautā sakām - drātstārpi, jo viņiem ir ļoti biezs tas ķermeņa segums un pa virsu vēl vaska slānītis, un tās hitināzes nespēj viņu izšķīdināt,” skaidroja Spuņģis.

“Ja mēs runājam tieši par sēņodiņiem, kas ir galvenie sēņu noārdītāji, viņiem tas ķermeņa apvalciņš ir ļoti plāns un, ja viņš iegraužas gailenē, tad viņš jūtas tā, it kā viņš būtu gremošanas sulā un viņu pamazām tā gailene gribētu sagremot,” skaidroja entomologs.

Vēl kāpuriem ne visai iecienīti ir pūpēži, piemēram, milzu apaļpūpēdis, taču citas ēdamās sēnes gan atrodas sēņodiņu ēdienkartes augšgalā, tāpēc arī kāpuru tajās netrūkst.

“Rudmieses ļoti ir iecienījuši, sviesta bekas ļoti ir iecienījuši, un šādos apstākļos, kad ir sauss, karsts un to sēņu ir maz, tad varētu teikt, ka viņiem viss garšo, un tas visnepatīkamākais mīts ir – ja kāpuriņš ēda, tad jau ēdama, ja jau gliemeži ēd, tad ēdama ir.

Tās visas ir muļķības - arī sēnes, kas cilvēkam ir nāvējoši indīgas, ēd gan kāpuri, gan gliemeži, tā ka šādiem mītiem nepavisam nevajadzētu ticēt,” uzsvēra mikoloģe Dāniele.

 

Materiāls LSM.lv pirmo reizi publicēts 2019. gada 16. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti