Vides fakti

Vides fakti

Vides fakti

Rit Lieldienu periods

Depozīts 2021

Vai pagūsim laikus sagatavoties depozīta sistēmas ieviešanai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc mazāk nekā 10 mēnešiem – 2022. gada 1. februārī – Latvijā jāsāk darboties depozīta sistēmai. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Alda Ozola raidījumā “ Vides fakti” norādīja, ka pagaidām nav bažu par to, ka varētu aizkavēties depozīta sistēmas ieviešana Latvijā, taču vienlaikus uzsvēra, ka Valsts Vides dienestam (VVD) ir jātur roka uz pulsa.

VVD par depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā ir noslēdzis līgumu ar uzņēmumu “Depozīta iepakojuma operators”, un šobrīd notiekot sagatavošanās darbi sistēmas ieviešanai.

“Šobrīd notiek virkne dažādu partneru atlases procesu, konkursu. Visredzamākais ir taromātu piegādātāju izvēles konkurss, tāpat arī šķirošanas centra aprīkošana, ierīkošana un citas būtiskas lietas,” norādīja SIA “Depozīta iepakojuma operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Latvijā būs vismaz 1500 depozīta pieņemšanas punkti, daļā no tiem taru pieņems darbinieki, bet 800–850 vietās tiks izvietoti taromāti. Kopējās depozīta sistēmas ieviešanas izmaksas varētu sasniegt 30–35 miljonus eiro, un lauvas tiesu izmaksās pašu taromātu iegāde. Izmaksu apjoms par taromātu iegādi ir no 22–30 miljoniem eiro, skaidroja valdes priekšsēdētājs.

“Mēs izvērtējam arī taromātu nomas modeli, kurā mēs maksātu taromātu piegādātājiem par katru pieņemto iepakojumu. Ir pieteikušies pieci pretendenti. Ir no Krievijas, no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas ir kopīgs piedāvājums, ir no Zviedrijas, Norvēģijas un Nīderlandes,” stāstīja Stūrītis.

Kas šos taromātus piegādās, nomās vai pirks, varētu būt zināms vasaras beigās.

“Iepakojuma likums nosaka, ka veikalam, kas ir 60 kvadrātmetru un lielāks un atrodas ārpus valsts nozīmes pilsētām, ir obligāti jānodrošina iepakojuma pieņemšana vienalga kādā veidā,” norādīja Stūrītis. Tikmēr Valsts nozīmes pilsētās depozīta pieņemšanas punktiem ir jābūt veikalos, kas ir lielāki par 300 kvadrātmetriem.

Latvijas Tirgotāju asociācija uzskata, ka šāda kārtība nav izdevīga. “Mēs cerējām, ka būs paplašinātais depozīts, ka ar laiku mēs varēsim pielikt arī citus [iepakojumus]. Pašlaik tā tas nav, un mēs uzskatām, ka ir jāsakārto tas, ka aparātam nav jābūt uz katra stūra, jo tas ir gan cilvēkiem dārgi, gan tirgotājiem. Nav jēgas, piemēram, likt aparātu tirdzniecības centrā “Spice”, kur ir kādi 8 tirgotāji, kuriem ir jāliek šie aparāti vai jāvāc pudeles. Loģiski, ka pietiek ar vienu savākšanas punktu, kas paņem visu taru, un nav vērts veidot astoņus. Tas ir gan dārgi, gan neefektīvi,” pauda Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs.

Vasaras beigās plānots izstrādāt interaktīvo karti, kurā varēs redzēt, kur un kāda veida iepakojuma pieņemšanas punkts atrodas.

Reizi mēnesī depozīta sistēmas ieviesējam SIA “Depozīta iepakojuma operators” ir jāsniedz atskaites par izdarītajiem darbiem. Jāpiebilst, ka noslēgto līgumu ir iespējams arī papildināt.

“Depozīta sistēma nevar būt sliktāka nekā sākotnējā pieteikumā, līdz ar to mēs sekojam līdzi, lai sistēma tiktu ieviesta attiecīgajā plānā, noteiktajā kārtībā un apjomā. Līgums ir slēgts uz 7 gadiem, bet noteikti gan ieviešanas, gan darbības periodā, iespējams, būs lietas, kas būs jāuzlabo, un noteikti to arī darīsim. Tas attiecas gan uz normatīvo aktu regulējumu, gan uz pašu depozīta operatora darbību,” stāstīja Valsts vides dienesta Atkritumu pārvaldības daļas vadītājs Atis Treijs.

Līdz vasaras beigām plānots vienoties ar pārstrādes uzņēmumiem, kas varētu iepirkt šo savākto iepakojumu, tāpat arī vēl ir jāstrādā pie taras šķirošanas centra izveides.

Šobrīd ir zināms, ka taromātiem jābūt tādiem, kurus varēs pielāgot arī paplašinātajai depozīta sistēmai. Tāpat zināms, ka, nododot iepakojumu taromātā, tas nedrīkstēs būt saplacināts, un būs svarīgi, lai būtu nolasāms svītrkods.

KONTEKSTS:

2020. gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus. Depozīta sistēma Latvijā sāks darboties 2022. gada februārī. Zināms, ka iepakojuma depozīta sistēmā iekļautās preces veikalu plauktos kļūs par desmit centiem dārgākas, jo tieši tik varēs atgūt, nododot iztukšoto pudeli vai skārdeni.

Dzērienu iepakojumu depozītsistēmas operatora konkursā sacentās divi pretendenti:  SIA "Depozīta iepakojuma operators", kas pieder lielākajiem dzērienu ražotājiem, un kompānija "Nulles depozīts", kur īpašniekos savukārt ir atkritumu biznesa pārstāvji. 

Valsts vides dienests konkursā lēma dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu septiņu gadu periodā uzticēt SIA “Depozīta iepakojuma operators”.  Uzņēmumam depozīta sistēma jāiedarbina pēc vairāk nekā gada – 2022. gada februārī. 

Rakstu sēriju līdzfinansē:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti