Rīta Panorāma

Intervija ar Agiju Ozoliņu - Kozlovsku un Miervaldi Jenču

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Anriju Matīsu

Ķemeru vilki - vai apdraudējums?

Vai Ķemeru vilki apdraud vietējos iedzīvotājus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Medijos izskanējusi satraucoša ziņa – Ķemeru nacionālā parka vilki sākuši apdraudēt vietējos iedzīvotājus.  

Cērkstes, Engures, Slampes un Džūkstes apkārtnē reģistrēti uzbrukumi mājdzīvniekiem, kurus, iespējams, paveikuši vilki. Negadījumiem nav aculiecinieku, tādēļ pavisam droši pelēčus par vainīgiem nevar atzīt, tomēr zinātāji teic – neviens cits posta darbus paveikt nevarēja.

Mednieks Egils Laukmanis stāsta, ka vilcene aiz skausta bija paņēmusi un pāri pļavai pārnesusi liela izmēra suni. Un vēlāk viņš mežā atrada tikai  kakla siksnu un asins peļķi.

Uzbrukumi mājdzīvniekiem gan ir relatīvi reti – aptuveni reizi gadā, tomēr mednieki ceļ trauksmi, ka sākusi iezīmēties bīstama tendence.

„Tā ir problēma, jā, patiešām. Es negribētu teikt, ka tā ir katastrofa, bet problēma tā ir pilnīgi noteikti,” saka Egils Laukmanis.

Viņš stāsta, ka pirms pusotra gada  viņa kaimiņienei noplēsa suni, „noņēma no ķēdes”. „Tepat blakus otrai kaimiņienei tika saplēsts teļš. Tā kā tie ir nu tādi... jau nopietni signāli,” uzskata mednieks.

Vietējie mednieki ir pārliecināti, ka uzbrucēji bijuši Ķemeru nacionālā parka vilki un tāpēc parka vadībai būtu jāuzņemas atbildība.

„Protams, parks saka - tas nav mūsējais, tas ir noticis ārpus parka teritorijas. Bet nu skaidri saprotams, ka „tās vilku kājas aug no parka”,” spriež mednieks.

Ķemeru nacionālā parka direktors Andris Širovs atzīst, ka parka administrācija vilkus  nevar  noturēt, „vilki ir pietiekami lieli dzīvnieki un spēj veikt lielus attālumus, līdz ar to, vai tie vilki šeit tiešām nacionālā parka teritorijā dzīvo, uzturas vai ieklīst no citas vietas - nu to mēs galīgi nekādi nevaram izteikt”.

Lai cik uzbrukumi nešķistu sāpīgi saplosīto mājdzīvnieku īpašniekiem, to skaits pagaidām patiešām nav liels. Tiesa, arī vietējā pašvaldībā uzskata, ka būtu nepiedodami nogaidīt, līdz šī problēma samilzt.

Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa norāda, ka primārs valstī tomēr ir cilvēks un, ja dzīvnieku problēmas sāk izplesties arī ārpus parka robežām, „ir jābūt veselajam saprātam un tomēr jārisina tās ātrāk, nekā parasti pie mums notiek”.

Ķemeru nacionālais parks sola – ja uzbrukumu kļūs vairāk vismaz trīs gadu laikā, iedzīvotāju intereses tikšot nostādītas pāri dabas aizsardzībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti