Ummja ezerā Carnikavas novadā aizliegts peldēties; jāsaudzē Dortmaņa lobēlija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai saudzētu reto un īpaši aizsargājamo ūdens augu Dortmaņa lobēliju, no 1. jūnija līdz 15. augustam noteikts liegums peldēties Piejūras dabas parkā Carnikavas nodavā esošajā Ummja ezerā, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Maija Rēna.

DAP aicina šajā periodā atpūtai uz ūdens un pie tā izvēlēties citas ūdenstilpnes Ummja ezera tuvākajā apkārtnē.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Karte: Ummja ezera atrašanās vieta.
 

Dabas bagātības ir nenovērtēta vērtība, līdz brīdim, kad tā mums ir pieejama, bet šie resursi nav bezgalīgi, un cilvēka rīcības rezultātā tie var izsīkt priekšlaicīgi, norādīja Rēna.

DAP aicina izturēties atbildīgi un ievērot peldēšanās liegumu Ummja ezerā. Alternatīvu atpūtai pie ūdeņiem šajā apkārtnē ir gana daudz - Lilastes ezers, Dzirnezers, Pulksteņezers, Kadagas ezers, Lielais un Mazais Baltezers, Rīgas jūras līča pludmales un Gaujas upes krasti. 

Pie Ummja ezera lieguma laikā būs izvietotas informatīvās zīmes par aizliegumu un tā ievērošanu regulāri kontrolēs gan DAP inspektori, gan Carnikavas novada pašvaldības policija.

Ummja ezers ir viens no tikai dažiem Latvijā vēl atlikušajiem dzidra ūdens ezeriem. Tajā aug tikai šādos ezeros sastopams augs Dortmaņa lobēlija - vienīgā Latvijā sastopamā lobēliju dzimtas suga, kas ir ļoti rets un tādēļ īpaši aizsargājams. Pēdējo 100 gadu laikā ezeru aizaugšanas un ūdens piesārņošanas dēļ šis augs izzudis jau vairāk nekā 20 Latvijas ezeros.

Mazā, trauslā puķīte ir pielāgojusies dzīvei ūdenī. Tā sakņojas ezera dibenā pavisam nelielā dziļumā, tāpēc pārsvarā sastopama ezera piekrastē. Jūlijā tā paceļ virs ūdens 40–70 cm garu stublāju un zied ar baltiem ziediem, nobriedinot sēklas virs ūdens.

Dortmaņa lobēlijas lielākais drauds ir ezera ūdens piesārņošana ar organiskas izcelsmes piesārņojumu, kas pārsvarā ūdenstilpēs nonāk tieši lielā peldētāju skaita dēļ.

Ummja ezerā pārmērīgās rekreācijas noslodzes dēļ ūdens krāsa jau ir nomainījusies no zilganzaļas uz zaļganu, bet ūdens dzidrība samazinājusies no 5 līdz 6 metriem 1906. gadā uz 3 metriem 2017. gadā.

Lai netraucētu šī trauslā un neparastā auga ziedēšanu, jau trīspadsmito gadu ir spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 204 “Dabas parka “Piejūra” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”, kuros noteikts aizliegums peldēties un atrasties ar laivu Ummja ezerā no 1. jūnija līdz 15. augustam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti