Ūdeļu un jenotsuņu novietnēs būs jāievēro biodrošības pasākumu plāns

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valdība lēmusi, ka turpmāk Covid-19 infekcijas ierobežošanas pasākumus ūdeļu, citu sermuļu (Mustelidae) dzimtas dzīvnieku un jenotsuņu novietnēs uzraudzīs Pārtikas un veterinārais dienests, savukārt "BIOR" Covid-19 laboratoriskajiem izmeklējumiem piešķirts finansējums 37 316 eiro apmērā, informēja ziņu aģentūra "LETA".

"BIOR" pārstāvji aģentūrai norādīja, ka institūts, pēc (PVD) pasūtījuma, regulāri veic pārbaudes ūdeļu populācijā, kur līdz šim nevienam laboratoriski izmeklētajam dzīvniekam nav konstatēts pozitīvs SARS-CoV-2 tests.

Līdztekus izstrādāti četri scenāriji rīcībai dzīvnieku novietnē Covid-19 infekcijas kontrolei un apkarošanai, uzliesmojuma gadījumā.

Zemkopības ministrija (ZM) skaidroja, ka 2020. gadā ziņots par ūdeļu inficēšanos ar SARS-CoV-2 vīrusu, un ir konstatēts, ka infekciju iespējams pārnest no cilvēka uz ūdelēm un otrādi. Kā norādīja ZM, kopš pērnā gada aprīļa inficēšanās gadījumi dzīvniekiem (ūdelēm) konstatēti Nīderlandē, Dānijā, Itālijā, Spānijā, Zviedrijā, ASV un Kanādā. Savukārt Dānija līdz 2020. gada 5. novembrim ziņojusi par Covid-19 infekcijas gadījumiem 214 cilvēkiem, kas inficēti ar SARS-CoV-2 vīrusa mutāciju variantu.

Pēc PVD tīmekļvietnē pieejamās informācijas, Latvijā 2021. gada 4. janvārī bija reģistrētas deviņas kažokzvēru audzētavas, no kurām piecās novietnēs tiek turēti 129 687 dzīvnieku.

2021. gada 11. martā veikti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kas nosaka īpašus epidemioloģiskās drošības pasākumus Covid-19 infekcijas uzraudzībai un izplatīšanās ierobežošanai ūdeļu, kā arī citu "Mustelidae" dzimtas dzīvnieku un jenotsuņu novietnēs.

Šīs izmaiņas nosaka, ka turpmāk dzīvnieku īpašniekam vai turētājam būs jāizstrādā un jāievēro biodrošības pasākumu plāns, lai novērstu dzīvnieku inficēšanās risku ar Covid-19 infekciju.

Biodrošības plānā būs jānorāda, kurām personām atļauts apmeklēt novietnes teritoriju. Tāpat jebkurai personai, kas atrodas novietnē, būs pienākums lietot sejas masku, kā arī dezinficēt rokas un apavus.

Biodrošības pasākumu plānā noteikto pasākumu īstenošanu novietnē uzraudzīs Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Ja personai, kas strādā novietnē vai bijusi saskarē ar dzīvnieku, būs apstiprināta Covid-19 infekcija, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) nekavējoties par to informēs PVD un sadarbībā ar to nodrošinās epidemioloģisko izmeklēšanu, kā arī noteiks turpmākos pasākumus atbilstoši iestāžu kompetencei. 

Dzīvnieku īpašniekam vai turētājam reizi mēnesī būs PVD jāsniedz informācija par dzīvnieku skaitu novietnē, bet katru pirmdienu jāziņo par iepriekšējā nedēļā nobeigušos dzīvnieku skaitu.

Ja dzīvniekiem novēroti akūti respiratoro infekciju simptomi, gremošanas sistēmas darbības traucējumi, nomāktība, mazkustīgums, atteikšanās no barības un ūdens, kā arī ja novietnē palielinās dzīvnieku mirstība, kas rada aizdomas par dzīvnieku saslimšanu ar Covid-19 infekciju, īpašniekam vai turētājam PVD būs jāinformē nekavējoties.

Tāpat noteikts, ka dzīvnieku īpašnieks vai turētājs reizi nedēļā no dzīvniekiem, kas nobeigušies, viena dzīvnieka līķi nogādā PVD attiecīgajā teritoriālajā struktūrvienībā. Dzīvnieka līķim jābūt ievietotam dubultā ūdensnecaurlaidīga materiāla (polietilēna) maisā, ko aizsien vai noslēdz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti