Dienas ziņas

Carnikavas pašvaldības pārziņā – arī valsts ceļi

Dienas ziņas

Festivāls "Nāc līdzās!" Zemgalē

Biotopus pētīs gan valsts, gan privātajās teritorijās

Turpmāk biotopus pētīs arī privātajās teritorijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Atvēlot 9,5 miljonu eiro lielu finansējumu, turpmāk pētīs bioloģisko daudzveidību gan valsts, gan privātajās teritorijās, kuru īpašniekus par to iepriekš informēs personīgi. Saimnieki jau spriež, ka šādu, aizsargājamo biotopu noteikšana viņu saimniecībā varētu būt noderīga.

Nikolaja Milovankina saimniecībā 2004.gadā veikta inventarizācija pēc paša ierosinājuma. Toreiz, lai gūtu ieskatu par to, kā labāk izmantot savu īpašumu, nolemts nodarboties ar biškopību. Tagad, uzzinot par tuvojošos izpēti, vīrietis teic, ka vēl joprojām ir ieinteresēts tajā, vai viņa saimniecībā atrodas aizsargājami biotopi.

“Man būtu izdevīgi. Lai nodarbotos ar graudaudzēšanu vai ko, lopi man nav un noteikti arī nebūs. Biškopībā tas tikai par labu nāk,” uzskata zemnieku saimniecības “Dūbeņi” saimnieks Nikolajs Milovankins.

Obligātā kārtā eksperti dosies uz veciem mežiem ar noteiktiem augšanas apstākļiem un ilggadīgiem zālājiem. Savukārt jau šobrīd no kartēšanas izslēgtas intensīvi apsaimniekotās teritorijas, meži, kas jaunāki par 50 gadiem. Šobrīd nav zināms konkrēts skaits, cik daudz eksperti dabas vērtības skaitīs jeb strādās pie biotopu noteikšanas. Iepirkuma procedūra noslēdzās pirmdien, 3.aprīlī, un tiek izvērtēta, bet zināms, ka nepieciešams iesaistīt aptuveni 100 speciālistus.

“Šos datus liekam Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) mājaslapā sistēmā „Ozols”, kur katrs īpašnieks var apskatīties – ir dabas vērtība vai nav,” stāsta DAP eksperte Anita Namatēva.

Šāda informācija par to, cik valstī kopumā ir platības ar aizsargājamiem biotopiem un kādā kvalitāte tie ir, tālāk veido aizsargājamo dabas teritoriju tīklu un ietilps ziņojumā, ko valsts 2019.gadā nodos Eiropas Komisijai.

Šobrīd par privātām teritorijām šāda informācija pieejama ļoti maz un pat aizsargājamās dabas teritorijās daudzviet inventarizācija veikta pirms vairāk nekā desmit gadiem.

“Šobrīd tā visa ziņošana ir bijusi balstīta uz aptuveni šiem te 10% pieejamo datu, ekstrapolējot uz visu valsti kopumā. Un tā savā veidā ir spekulācija, jo varbūt, ka stāvoklis ir vēl sliktāks nekā ir ziņots, bet varbūt, ka tas stāvoklis ir labāks,” norāda DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Ja attiecīgajā teritorijā ir aizsargājams biotops, saimniekam to jāsaudzē un, iespējams, arī jādodas uz speciālām apmācībām. Ja noteiktais biotops ir atbilstošā platībā, Lauku Atbalsta dienestā var saņemt arī atbalsta maksājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti