Panorāma

Malku un šķeldu pašvaldības gādā savos īpašumos

Panorāma

Panorāma

Izpostīta aizsargājamo staipekņu atradne

Tukuma novadā, visticamāk, izpostīta aizsargājamu staipekņu atradne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Reaģējot uz Tukuma novada iedzīvotāju un citu dabas draugu sacelto trauksmi sociālajos tīklos, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sākusi pārbaudi par īpaši aizsargājamas sugas atradnes iespējamu iznīcināšanu kādā ''Latvijas Valsts mežu'' (LVM) apsaimniekotā teritorijā. Tur kailcirtes rezultātā esot iznīcināts vālīšu staipeknis – īpaši aizsargājams un ārstniecībai noderīgs augs, no kura gatavo medikamentu "Likopodijs".

Astrīda sevi sauc par meža meitu, jo lielu daļu brīvā laika pavada savvaļā, lasot dabas veltes. Viņa labi zina, kas derīgs pārtikai, kas ārstniecībai, kas dekoriem. Tāpat pazīst, kurus vērtīgos augus lasīt nedrīkst, jo tie ir aizsargājami. Tādēļ liels bija sievietes pārsteigums, ieraugot, ka aizsargājamā vālīšu staipekņa atradnes vietā tagad plešas kailcirte. Par to Astrīda cēla trauksmi sociālajos tīklos.

Kā noskaidrojās – konkrēto meža teritoriju Tukuma novadā patiešām apsaimnieko ''Latvijas Valsts meži'', kas 2020. gada nogalē saņēma Valsts meža dienesta (VMD) atļauju veikt atjaunojošo cirti. Vienkārši sakot – kailcirti. Ne meža dienests, ne Valsts meži neesot zinājuši, ka teritorijā atrodas aizsargājama suga.

VMD Meža resursu pārvaldības departamenta direktora vietnieks Normunds Knēts skaidro: "Mēs neesam saņēmuši ziņas, ka tur būtu kādi aprobežojumi, kas būtu juridiski saistoši. Juridiski saistoši ir tādi, kas noteikti likumdošanā – īpaši aizsargājamās dabas teritorijas vai mikroliegumi. Šajā gadījumā nav ne viens, ne otrs."

Līdzīgi par situāciju teic LVM Zemgales reģiona meža apsaimniekošanas vadītājs Jānis Zitāns: "Šīs informācijas arī mums nebija. Ir teritorijas blakus tiešā tuvumā, kur ir [aizsargājamas dabas vērtības], tur arī attiecīgi saimnieciskā darbība nav plānota. Bet šajā vietā šādas informācijas nebija."

LVM pārstāvis arī pauda viedokli, ka staipekņi pēdējos gados vidē savairojušies un būtu jāizvērtē to atrašanās aizsargājamo augu sarakstā: "Jāpārvērtē, iespējams, to aizsardzības statuss, jo, kā redzam, arī paralēli saimnieciskajai darbībai tur, kur ir piemēroti apstākļi, viņi attīstās un eksistē."

Pēc tam, kad Astrīdas ieraksts sacēla vētru sociālajos tīklos un par notikušo sāka interesēties arī LTV, Dabas aizsardzības pārvalde sākusi pārbaudi par notikušo, bet līdz izcirtuma apsekošanai klātienē vēl nav tikusi.

DAP Pierīgas reģionālās administrācijas pārstāvis Artūrs Jansons stāsta: "Brauksim un skatīsimies. Mums ir svarīgi noskaidrot postījuma apmērus. Būtiski noskaidrot arī izpostītā auga sugu. Starp mūsu ekspertiem ir šaubas – vai tas ir vālīšu staipeknis. Drīzāk tas ir gada staipeknis. Tas gan nemaina nodarījuma būtību, jo gan viens, gan otrs augs ir aizsargājams."

Par iespējamā soda apmēriem pārvalde būšot gatava runāt tikai pēc tam, kad postījuma apmēri tiks konstatēti dabā.

Iespējams, no postījumiem būtu izdevies izvairīties, ja aizsargājamās sugas atradne būtu atzīmētā datu sistēmā "Ozols", kur apkopoti Dabas skaitīšanas dati. Kādēļ tas nav noticis šajā gadījumā – arī to Dabas aizsardzības pārvalde vēl izvērtēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti