Rīta Panorāma

Intervija ar Sabiedrības integrācijas fonda Sociālas saliedētības departamenta direktori Aldu Sebri

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Latvijas vēstnieku Ukrainā Ilgvaru Kļavu

Ukrainas suņi spiesti patversmē pavadīt 66 dienas

Trakumsērgas draudu dēļ suņus no Ukrainas patversmēm Latvijā nevarēs adoptēt vismaz divus mēnešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Bezsaimnieku suņiem, kas no Ukrainas dzīvnieku patversmēm nogādāti Latvijā, trakumsērgas izplatības draudu dēļ nāksies pavadīt karantīnā vismaz divus mēnešus, pastāstīja dzīvnieku patversmes "Ulubele" pārstāve Diāna Elekse. Tas attieksies arī uz suņiem, kuriem jau atradušies saimnieki.

Pagājušajā nedēļā brīvprātīgie no Ukrainas dzīvnieku patversmēm Latvijā nogādājuši 74 suņus un kaķus. 40 suņi izmitināti “Ulubeles” dzīvnieku patversmē. Daudzi cilvēki jau ir iestājušies rindā un ir gatavi šos dzīvniekus pieņemt savās mājās.

Tiem dzīvniekiem, kas no Ukrainas ieradušies Eiropas Savienībā savu saimnieku pavadībā, šobrīd ir noteiktas vieglākas reģistrēšanas un karantīnas prasības. Tikmēr tiem, kas atvesti no dzīvnieku patversmēm, nekādu atvieglojumu nav.

Patversme “Ulubele” pirmdien, 14. martā, tikusi informēta, ka trakumsērgas izplatības draudu dēļ suņiem patversmē būs jāpavada nevis 20 dienas, bet vismaz divi mēneši.

''Kitajec'' ir viens no dzīvniekiem, kurš 9. martā atceļojis uz Latviju no kara plosītās Ukrainas. Pagājušajā nedēļā Latvijas brīvprātīgie Ukrainas dzīvnieku patversmēs nogādāja barību un medikamentus. Atpakaļ ceļā līdzi paņemti 74 dzīvnieki – gan suņi, gan kaķi.

“Tajā brīdī, kad mēs aizbraucām uz Ļvivas patversmi un krāmējam kravu, ko atvedām, nāca desmitiem cilvēku, vedot savus dzīvniekus uz patversmi un lūdzot viņus paņemt. Mēs dodamies bēgļu gaitās, mēs nezinām kur, mēs nezinām, kas ar mums notiks, mēs nevaram paņemt suni vai kaķi līdzi,” stāstīja brīvprātīgā Rasma Kreica.

Suņi, arī mazi kucēni, 9. martā nogādāti patversmē “UIubele”. Kara haosā liela daļa suņu ieradušies bez dokumentiem. Pēc apstrādāšanas pret parazītiem šonedēļ patversme gatavojās viņus vakcinēt un čipot.

Dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja Ilze Džonsone stāstīja, ka pati personīgi uzrunājusi  Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vadību, lai pastāsta par kārtību, kāda mums bija jāievēro.

“Pagājušajā nedēļā bija tāds klusums, un šorīt es zvanīju astoņos no rīta, lūdzu palīdzību, kā mums labāk rīkoties, un ap desmitiem mums nāca paziņojums, ka patversmes visi suņi, – mums ir 40 sunīši no Ukrainas – šodien obligāti jāsačipo, vienas dienas laikā, arī jaundzimušie. Ja mēs jaundzimušos šodien nesačiposim, tad viņus eitanizēs,” sacīja Džonsone.

Patversmē ieradušies PVD inspektori. Iemesls – šādā veidā Latvijā var ievazāt trakumsērgu, jo atšķirībā no Latvijas Ukraina nav no trakumsērgas brīva valsts.

“Ja pieņemsim jums, vai man, vai kādam citam iekodīs traks suns, tad jūs vai es neglābjami mirsiet,” norādīja PVD Ziemeļpierīgas pārvaldes vadītājs Mareks Samohvalovs.

Ukrainas dzīvniekiem, kuri Eiropas Savienībā ierodas savu saimnieku pavadībā, šobrīd ir noteiktas vieglākas prasības. Latvijā dzīvnieki jāreģistrē. Ja nav pierādāms vakcinācijas fakts, tad jāsaņem trakumsērgas pote, 21 dienu pavadot novērošanā. Tikmēr patversmēs pabijušajiem dzīvniekiem nekādu atlaižu nav.

“Patversmes dzīvnieki ir daudz bīstamāki, ja salīdzinām ar tiem, kas bijuši ģimenē ilgstoši kopā un kuru veselības statuss ir zināms,” skaidroja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.

“Ulubeli” pārsteigušas PVD prasības. Proti, tas noteicis 45 dienu karantīnu. 46. dienā dzīvniekus būs atļauts potēt pret trakumsērgu. Pēc tam jāgaida 21 diena, līdz dzīvnieku drīkstēt atdot jaunajam saimniekam. Šīs ir vieglākās prasības, ko likuma izpratnē PVD var piemērot. 

“Ir atšķirība, vai suni tur karantīnā 14 dienas vai 46+21 dienu. Viņi grib ēst, par viņiem ir jārūpējas. Viņi ir jāsocializē. Mēs, protams, to visu darīsim, bet būtu ļoti, ļoti priecīgi, ja būtu valsts atbalsts kā palīdzība ukraiņu dzīvniekiem, un tas nebūtu kā parasti tikai uz mūsu līdzcilvēku ziedojumu pleciem,” uzskata dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja Džonsone.

Arī sunim Kitajecam Ulubelē būs jāpavada vēl vismaz 66 dienas. Pārtikas un veterinārais dienests sācis meklēt pēdas arī pārējiem 34 dzīvniekiem, kas Latvijā atvesti no Ukrainas un nonākuši kaut kur citur, nevis Ulubelē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti