«Tīrrade» aicina sakopt Baltijas jūras piekrasti

Latvija var lepoties ar savu 500 km garo piekrastes zonu, bet mēs nevaram lepoties ar atkritumiem, kuri ir visā piekrastes teritorijā. Septembra sestdienās tiek rīkota kampaņa ar nosaukumu “Tīrrade”, kurā kopīgiem spēkiem tiek sakopta Baltijas jūras piekraste.

„Viens ir, protams, attīrīt piekrasti no atkritumiem, un otrs - pievērst uzmanību jūras piesārņojumam un atkritumu problemātikai. Mēs te arī lielāka grupiņa būsim, un mums ir posms 4 kilometri Karostā, kur mēs vāksim plastmasas atkritumus, kas ir visvairāk atrodami, un arī pārējos atkritumus un bīstamos atkritumus, un arī lielgabarītus,” stāsta talkas “Tīrrade” Karostas posma koordinators Daniels Trukšāns. „Mēs vāksim ne tikai to, kas ir smilšu zonā līdz pirmajai veģetācijai, bet mēs arī paņemsim kāpu zonu. Tas ir saskaņots arī ar Dabas aizsardzības pārvaldi, un tur ir principā visvairāk atkritumu.”

Talciniece Egija ir no Vidzemes puses, bet Mārci uzaicinājusi viņa bijusī skola. Kristīne saka: „Iesaistījos, jo pati ikdienā nepiemēsloju, aiz sevis neko neatstāju nekad atpūšoties vai pastaigājoties un neatbalstu to, ka citi piemēslo, un gribēju iesaistīties un izdarīt kaut ko labu.”

Skaidri redzams, kur ir vairāk cilvēku, tur ir vairāk problēmu un atkritumu.

Biedrība “Mana jūra” jau vairākus gadus veic monitoringu 40 piekrastes teritorijās, un diemžēl situācija ar katru gadu kļūst arvien sliktāka.

„Sliktākais rādītājs bija Karostā, kur mēs pašreiz atrodamies, un bija vairāk nekā 900 vienības uz 100 metriem. Labākais salīdzinājumam bija rezultāts Abragciemā, kur bija 36 vienības atkritumu uz 100 metriem,” klāsta Trukšāns.

Lielākā daļa atkritumu ir plastmasas maisiņi, piekto daļu veido  vienreizlietojamie trauki, PET pudeles, skārdenes un stikla pudeles, un desmit procenti no atkritumiem ir izsmēķi. Gadās atrast arī lielus atkritumus, kurus nevar paši iznest ārā, tad ir jāizmanto aplikācija „Vides SOS”, kas šo situāciju pavisam drīz arī atrisinās.

Šajā talkā dažādos posmos iesaistījās aptuveni 200 cilvēku, un nu ir sakopta piekrastes joslā 111 km garumā.  Rezultātā ir 134 maisi ar plastmasas un 82 maisi ar cita veida atkritumiem. Atrasti gan televizori, ledusskapju durvis un ļoti daudz riepu, kā arī dažādi bīstamie atkritumi. Arī nākamajās septembra sestdienās ir iespēja pievienoties talkai,  lai par godu Latvijas simtgadei mūsu piekraste būtu sakopta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti