Tīklotā ričija izraudzīta par 2022. gada sūnu

Neparasto aknu sūnu tīkloto ričiju (Riccia cavernosa) Latvijas Botāniķu biedrības Sūnu grupa izraudzījusies par 2022. gada sūnu.

Tīklotā ričija ir lapoņveida aknu sūna dzeltenīgi zaļā krāsā. Tā izskatās kā zaļgani veidojumi, kas pieguļ augsnes virskārtai. Tomēr, skatoties ar lupu, pamanāms sugai raksturīgais lapoņa (auga ķermeņa) virsmas tīklojums, kas to viegli atšķir no citām sūnām.

Sūna veido līdz 3 cm lielas rozetes, kas sastāv no daudzām iegarenām vai noapaļotām daivām.

Daivas ir līdz 2,5 mm platas, tās bieži ir dalītas divās pusrozetēs. Īpaša tīklotās ričijas pazīme ir perforējumi – lapoņos skaidri saskatāmi caurumojumi. Caurumojumi ir līdz pat daivu galiem, palielinās uz centru, tādēļ vecākās daļas auga centrā izskatās pēc sūkļa. Uz vecākiem lapoņiem var atrast tumšas sporas, kas kļūst redzamas, kad augs jau sāk sadalīties.

Tīklotā ričija sastopama mitrās vietās uz atsegtas augsnes, tajā skaitā pārmaiņus applūstošās vietās, mitrās iedobēs lauksaimniecības zemēs, upju, ezeru krastos, grants bedrēs, dubļainu ceļu risēs un pat smilšainās kāpās.

Sūna atrodama visu gadu, ja nav sals un sniegs, bet vairāk tā sastopama vasaras otrajā pusē. Tā var augt kopā ar citām sūnām un arī citām ričiju sugām.

Tomēr novērojumu par tīkloto ričiju ir maz. Latvijā tā ir īpaši aizsargājama suga, tādēļ katrs jauns atradums ir īpaši svarīgs sūnas izplatības novērtēšanā Latvijā. Par sugas novērojumiem iedzīvotāji aicināti ziņot portālā Dabasdati.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt