Stāsti

Partijas gatavo priekšlikumus budžetam

Stāsti

Ar audzēkņu dalību atjauno Rēzeknes Mākslas namu

Latvijas Dabas fonds jau piekto gadu nodrošinājis aizsargājamu putnu ligzdu tiešraidi

Tiešraides no putnu ligzdām šosezon skatītas teju trīs miljonus reižu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Dabas fonds šogad nodrošināja tiešraidi no piecu aizsargājamu putnu – melnā stārķa, jūras ērgļa, zivjērgļa, vistu vanaga un lielā dumpja ligzdām. Arī šogad ikviens putnu ligzdās varēja novērot virkni parādību – gan jauna jūras ērgļu pāra veidošanos, gan veiksmīgu, gan neveiksmīgu jauno putnu šķilšanos, kā arī invazīvās sugas - Amerikas ūdeles plosīšanos lielā dumpja ligzdā.

Šogad pirmo reizi Latvijas Dabas fonds savu tiešraižu gadu no putnu ligzdām aizvadījis arī no jūras ērgļa ligzdas, kas atrodas Durbes novadā. No kopumā piecām tiešraides ligzdām jūras ērgļa ikdiena aplūkojama vēl joprojām. Fonda ornitologs Jānis Ķuze, atskatoties uz aizvadīto projekta gadu, stāsta, ka jūras ērgļi gan ligzdošanu šogad neuzsāka, tomēr tajā risinājās gana daudz notikumi. Šobrīd jūras ērgļu ligzdā īpašuma tiesības ir pieteicis jauns pāris – abi ērgļi ir gredzenoti. Putniem dabas datu foruma lietotāji izvēlējušies arī vārdus - mātīte Šilute un tēviņš Vents.

"Iepriekšējais jūras ērgļu pāris, kas ligzdoja šeit pagājušajā gadā, pazuda un, sākot ar pavasari, šajā ligzdā nomainījās virkne putnu, līdz vasarā ligzdā nostabilizējās jauns jūras ērgļu pāris – vietējās izcelsmes tēviņš un Lietuvā gredzenota mātīte. Pāris ligzdu šoruden pamatīgi sakopuši, atjaunojuši vainagu, veido arī izklājumu un pušķojumu. Ja nekas nemainīsies, šķiet, šis pāris nākošgad arī mēģinās te ligzdot," spriež Ķuze.

Savukārt zivjērgļu ligzdā, kas atrodas Vidzemē, šī bija jau trešā tiešraides sezona un ligzdā šoreiz izaudzināti trīs mazuļi, no kuriem vienu gan jūlijā ligzdā nomedīja vistu vanags. Arī šīs putnu sugas pārstāvjus iespējams vērot tiešraides kamerās, turklāt vistu vanaga ligzda, atšķirībā no pārējām ligzdām, atrodas urbānā vidē - Rīgā. Pirmajā gadā ligzdošana bija nesekmīga, bet šogad ligzdā tika iedētas četras vistu vanaga olas, no kurām gan izšķīlās tikai divi mazuļi, turklāt izdzīvoja tikai viens.

Vēl pavisam spraigi notikumi šosezon bija vērojami lielā dumpja ligzdas tiešraidēs no Engures ezera. Tiešraide uzsākta 19. maijā, kad ligzdā jau bija piecas stipri aizperētas olas. Diemžēl jau pēc nedēļas novērošana pārtrūka, jo nakts aizsegā ligzdā bija paviesojusies Amerikas ūdele, stāsta ornitologs Jānis Reihmanis:

"Mēs pat neredzējām cāļu izšķilšanos, jo ligzdā paviesojās Amerikas ūdele, kura visas olas izēda. Tad nu visi, kas šiem notikumiem sekoja līdzi, bija liecinieki tam, kāda ir invazīvo, svešzemju sugu ietekme uz ūdensputnu populāciju. Interesants fakts ir tas, ka, lai arī dumpis ir liels putns, mātīte postījumu brīdī atradās pie ligzdas, bet salīdzinoši augumā nelielajai ūdelei neuzbruka, lai olas glābtu."

Piektā kamera izvietota pie melnā stārķa ligzdas Zemgalē, kur šogad aprīļa pirmajā pusē ligzdā tika izdētas četras olas, no divām izšķīlās mazuļi, divas - vanckari. 5. augustā abi izaugušie stārķēni uzsāka migrāciju un ligzdā vairs nav redzēti.

Latvijas Dabas fonds nodrošina tiešraides no putnu ligzdām jau piecus gadus. Šīs tiešraides ir populāras ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē, un šosezon tās skatītas teju trīs miljonus reižu. Nākošgad pavasarī, iespējams, projektā papildinās publiski novērojamo putnu sugu loku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti