Teiču un Krustkalnu dabas rezervātos veiks hidroloģisko izpēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai nākotnē saglabātu zālājus, kā arī rastu piemērotākos apsaimniekošanas veidus, šogad veiks Teiču un Krustkalnu dabas rezervātu hidroloģisko izpēti, informē Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Teiču purvs ir nozīmīgs purvam specifisku un retu sugu saglabāšanā, savukārt Krustkalnu dabas rezervāts veidots, lai saglabātu skujkoku mežus, pļavas, mitrās starpkāpu ieplakas, kur sastopami mazi purviņi un ezeriņi.

Austrumlatvijas zemieni ir skāruši plaši meliorācijas darbi, t.sk. Teiču purva masīvam pieguļošās teritorijas. Meliorācijas darbi ir ietekmējuši arī Teiču purva masīvu. Daļā purva kontūrgrāvju ir bebra aizsprosti, rezultātā atsevišķās vietās ir paaugstināts ūdens līmenis. Savukārt Krustkalnu dabas rezervātā dabisko zālāju biotopi ir saglabājušies pie vecajām mājvietām. Atsevišķiem zālājiem Dūku – Svētes ieplakā un Madonas – Trepes vaļņa pakājē, aizsērējot senajiem seklajiem grāvīšiem, ir paaugstinājies pazemes ūdeņu līmenis.

Ņemot vērā, ka minēto teritoriju atsevišķās vietās ir sācies pārpurvošanās process, tad zālāji pamazām zaudē savu botānisko vērtību, arī apsaimniekošana kļuvusi apgrūtinoša un vietām pat neiespējama. Tāpat nepieciešams izstrādāt konkrētus ieteikumus grāvju tīkla un meliorācijas sistēmu uzturēšanai, lai varētu nodrošināt zālāju apsaimniekošanu, vienlaikus neradot negatīvu ietekmi uz citām ekosistēmām.

Teiču dabas rezervātā hidroloģiskās izpētes darbi tiks veikti Ozolsalas, Medņuriestu, Pulceņu un Zaļas salas apkārtnē, bet Krustkalnu dabas rezervātā – pie Dreimaņiem, Meirāniem, Trieķēļiem, Purveniekiem un Svētupes krastā.

Atsevišķi tiks pētīts ūdens līmeņa ietekmes Vaboles ezerā, kas atrodas Teiču dabas rezervātā. Vairāk nekā 70 gadus meliorācijas sistēmas dēļ tajā ūdens līmenis pazemināts, tāpēc kādreizējā ezera teritorija mūsdienās aizaug ar bērzu un apsi, kas nelabvēlīgi ietekmē tur ligzdojošo purva putnu sugas.

Projekta ietvaros tiks izstrādāti ieteikumi apsaimniekošanas pasākumiem, lai nodrošinātu labvēlīgus apstākļus ligzdojošajiem putniem, kā arī piemērotas barošanās un atpūtas vietas caurceļojošām dzērvēm un zosīm pavasara un rudens migrāciju laikā.

Iepriekšminētās aktivitātes iepirkuma procedūras rezultātā uzticēts veikt SIA “GeoExpert”, un tos plānots veikt līgt 2016.gada 31.oktobrim.

Projektu “Teiču un Krustkalnu dabas rezervātu hidroloģiskā izpēte” finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti