«Tauriņu naktī» pierobežā novēro mazāk lidoņu nekā iepriekšējos gados

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālisti vasaras naktīs dažādās Latvijas vietās rīko naktstauriņu vērošanas pasākumus. Ideja par to radās pēc sabiedrības intereses par neparasto tauriņu gaismošanas procesu. Nupat "Tauriņu nakts" notika Zilupes novadā, kur ir lielākā tauriņu populācijas vieta Baltijas valstīs. Šoreiz uz gaismu salidoja gan daudz mazāk tauriņu nekā iepriekšējos gados.

Trešo gadu pēc kārtas atpūtas pie dabas cienītāji bija aicināti uz pašu Krievijas pierobežu, kur Zilupes novadā, Grebļa kalnā, notika naktstauriņu vērošana. Tā ir viena no retajām reizēm, kad tur notiek pasākums, jo īpašā mikroklimata dēļ Grebļa kalnā izveidots dabas liegums.

"Šeit ir īpašs reljefs. Šeit ir sausi priežu meži uz osiem un osveida reljefa formām. Līdz ar to šeit ir arī dažāds saules apgaismojums, siltums, mikroklimats. Un šeit aug arī īpaši augi. Un uz šiem īpašajiem augiem arī dzīvo īpaši tauriņi," stāstīja DAP pārstāvis, entomologs Guntis Akmentiņš.

Latvijā dzīvo vairāk nekā 2500 tauriņu sugu, no kurām Grebļa kalna dabas liegumā sastopamas aptuveni 500. Liela daļa no tām ierakstītas Latvijas Sarkanajā grāmatā, kā arī iekļautas Ministru kabineta noteikumos kā īpaši aizsargājamas.

"Šī teritorija tiešām ir ļoti nozīmīga ar to, ka šeit dzīvo esparsetu zilenītis. Tā ir vienīgā vieta Latvijā, kur šis tauriņš ir sastopams," teica Akmentiņš.

Lai varētu vērot naktstauriņus, Grebļa kalnā bija uzstādīts speciāls balts audums, uz kā tauriņiem nosēsties, un spuldze, kurai spektrā zila gaisma. Tā pievilina tauriņus.

"Priecē tas, ka šeit varam mēs apskatīt tos taurenīšus, kuri atlidojuši ir no blakus valstīm. Labs stāsts maniem mazbērniem, maniem bērniem, ka arī turpmāk lai viņi brauc uz šejieni, lai paskatās, cik bagāta pie mums te ir daba un kādi te smuki tauriņi dzīvo," sacīja pasākuma apmeklētāja Aina Borsuka no Zilupes.

Lai gan jūlija naktis ir vispiemērotākās naktstauriņu vērošanai, šis gads ir izņēmums. Vēsā laika dēļ šoreiz uz gaismu salidoja daudz mazāk tauriņu nekā iepriekšējos gados.

"Taureņi ir aktīvi tad, kad ir viņiem tie piemērotie apstākļi. Pārsvarā tam jābūt siltam vakaram, siltai naktij. Ieteicams, ka būtu apmācies. Tad parasti tās naktis ir siltākas. Nu, arī nelīst lietus un nav stipra vēja," teica DAP pārstāvis.

No "Tauriņu nakts" pasākuma apmeklētāji mājup devās ne tikai ar jaunām zināšanām par tauriņiem, bet arī apguvuši prasmes izgatavot gaismas lukturīšus un karotes no koku zariem un bērzu tāsīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt