Zināmais nezināmajā

Gads medicīnā pagājis Covid-19 zīmē un nācis ar vairākām jaunām vakcīnām

Zināmais nezināmajā

Inventarizācija Latvijas upēs: Uzskaitīti šķēršļi zivju migrācijai

Gada putns 2022 - svīre. Putns, kas teju visu dzīvi pavada lidojumā

Svīre lidojumā spēj baroties, pāroties un pat gulēt. Iepazīsti gada putnu!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Svīre, 2022. gada putns, lidojumā var baroties, savākt materiālu ligzdai, pāroties un pat gulēt, to lidojot dara ar vienu aci ciet, bet otru – atvērtu, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvji Agnis Bušs un Andris Dekants.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība par 2022. gada putnu izvēlējusies svīri.  Gada putna gods ir piešķirts putnam, kura galvenā dzīvotne ir cilvēku apdzīvotās vietas – pilsētas un ciemi.

“Galvenais, ko gribējām uzsvērt, ir svīru saistība ar apdzīvotām vietām, cilvēku tuvumu un to, ka mēs to visi varam redzēt ligzdošanas laikā,” norādīja Bušs. 

Latvijā svīres ligzdo apmēram no maija vidum līdz augustam un labprāt iemitinās mājas strazdu būrīšos. “Svīres atgriežas maijā un ļoti labprāt izmanto mājas strazdu būrīšus, un mājas strazdi ierodas samērā agri, diezgan agri ligzdo šajos būrīšos, un, tikko kā ir pametuši savu būrīti, tā svīres iemitinās viņu vietā,” stāstīja Bušs. 

“Ir pat bijuši gadījumi, ka mājas strazds savu perējumu vēl nav izvedis, bet svīre jau arī ir tajā pašā būrīti un ieņem savu vietu,” Bušs piebilda. 

Dekants norādīja, ka svīres veido pārus uz mūžu un vienu ligzdas vietu var izmantot pat 15 gadus no vietas, līdz ar to, ja kāds viņas ligzdošanas vietā ir iemājojis, viņa gribēs tur atgriezties. 

“Svīre, salīdzinot ar citiem dobumperētājiem, ir diezgan liels putns. Lai gan tas ir viens no mazākajiem gada putniem, ko esam izvēlējušies, viņa tomēr ir tāda liela, stipra, ar asiem nagiem,” viņš stāstīja. 

“Mani novērojumi – viņa tos mājas strazda mazuļus neliks mierā, ļoti pasteidzinās, lai lido projām. Kādreiz mājas strazdam ir vēlāks perējums, bet gluži tā, ka viņa būs plēsīgais putns, nav, bet kārtīgi pasteidzināt un nelikt mieru mācēs,” Dekants skaidroja. 

Tiek uzskatīts, ka svīres Eiropā apdraud ēku renovācija, kas samazina šim putnam pieejamās ligzdošanas vietas, tāpēc pēc tam, kad māja atjaunota, speciālisti ieteica pie tās izvietot būrīšus svīrēm, turklāt vienā vietā var likt vairākus, jo svīrēm patīk uzturēties kolonijās. 

“Ēkas renovācijas laikā, ja grib izvietot būrīšus pie ēkas, iesaku izvēlēties tieši svīrēm paredzētos būrīšus ar skreju apakšējā daļā, ar domu, lai mājas strazdiem nav tik interesanti ligzdot šajos būrīšos, un tas ir tīri cilvēciskā apsvēruma dēļ, jo mājas strazdi ir diezgan netīri putni un pie mājas tas varbūt nav tik patīkami. Ar svīrēm tā nav tik liela problēma,” ieteica Bušs. 

Tāpat svīres ļoti reti būs redzamas uz zemes, jo vienīgais, ko šie putni nav iemācījušies darīt gaisā, ir ligzdošana. “Principā svīres visu savu dzīvi pavada lidojumā, īpaši jau, ja sāk ligzdot četru gadu vecumā, tad sākumā viņa nolido to visu laiku. Svīri mēs nekad neredzēsim uz vadiem, ēku kores, jumta vai staigājot pa zemi,” skaidroja Dekants. 

“Nav tā, ka viņas vienīgās barību iegūst lidojumā, čurkste un bezdelīga dara tāpat. Svīre, tāpat kā šie iepriekšminētie putni, pilnīgi mierīgi barojas ar kukaiņiem, kas lido gaisā, visu dara, arī dzer lidojumā, ar knābi vaļā virs ūdens virsmas, pat pārojas lidojumā,” viņš stāstīja. 

“Un guļ lidojumā – viena acs ir ciet un viena puse smadzeņu atpūšas, tad otra acs ciet un otra smadzeņu puse izguļas,” Dekants paskaidroja šo procesu. 

Iedzīvotāji, redzot vietu, kur svīres bieži uzturas vai ligzdo, par to var ziņot Dabasdati.lv. “Tā kā tas ir izteikts sezonas putns no maija līdz augustam, tad primāri šie dati tiek izmantoti Latvijas ligzdojošo putnu atlanta veidošanā,” norādīja Bušs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti