Ķepa uz sirds

Kanisterapija: ko tā ārstē un kā var palīdzēt cilvēkam suns

Ķepa uz sirds

Nežēlība pret dzīvniekiem: vai mocītājiem var piemērot aizliegumu turēt suni vai kaķi

Kurš mācās suņu skolā - saimnieks vai suns?

Suņu apmācību trenere: Vispirms suņu skola domāta saimniekam, tikai tad – sunim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iegādājoties suni, jāsaprot, ka dzīvnieka audzināšana būs liels darbs. Tas nozīmē ne tikai pāris stundu nodarbības suņu skolā, bet arī strādāšanu ar suni ikdienā, Latvijas Radio raidījumā "Ķepa uz sirds" uzsvēra suņu apmācību trenere Anete Sila. Suns, sasniedzot divu gadu vecumu, nesāks pats no sevis klausīt, tas ir stereotips, tāpēc apmācības jāuzsāk jau kucēna vecumā. 

"Ideālais variants ir tad, kad cilvēks ir izdomājis iegādāties suni, viņš sazinās ar kinologu un izpēta šķirnes aprakstu un to, kādas būs suņa īpašības. Iegādājoties suni, viņš uzreiz prasa kinologam, kā suni pirmajos mēnešos apmācīt, pirms vēl viņš var iet uz suņu skolu. Tad jau tālāk no četriem mēnešiem apmeklē grupu nodarbības," norādīja Sila. 

"Diemžēl ir varianti, kad saimnieks attopas tad, kad sunim ir jau gads vai divi, un tad saimniekiem ir lielāks darbs jāiegulda, ir grūtāk," viņa piebilda.

Suņu trenere atzina, ka tas saistīts ar mītu – kad suns paaugsies, būs mierīgs un sāks klausīt. "Ir stereotips, ka suns divos gados paliek mierīgāks un paklausīgāks. Jā, viņš nobriest, atkarībā no šķirnes – viens nobriest ātrāk, cits vēlāk, bet

neviens suns divos gados nekļūst pats no sevis paklausīgs. Jā, viņš kļūst nedaudz mierīgāks, bet ne paklausīgāks, ja iepriekš nav mācīts," Sila uzsvēra. 

Tāpēc viņas ieteikums ir jau no četru mēnešu vecuma kopā ar kucēnu regulāri apmeklēt grupu nodarbības – tur kucēns satiks citus suņus, sāks mācīties klausīt saimnieku citu suņu klātbūtnē, kā arī viņam būs iespēja ar citiem paspēlēties un komunicēt. 

Savukārt, ja problēmas jau ir ielaistas vai suns ir agresīvs, noteikti no sākuma jāstrādā ar kinologu individuāli. 

Suni var apmācīt jebkurā vecumā, tikai jārēķinās, ka kucēni mācās un informāciju uztver ātrāk. Ja suns ir pieaudzis, viņam jau ir izstrādājušies refleksi, kā reaģēt uz konkrētām situācijām, tāpēc suns jāpārmāca. Jebkurā gadījumā saimniekam jāiegulda pacietība, darbs un laiks. 

"Suņu skola ir domāta saimniekam no sākuma, tikai tad – sunim. Viss galvenais darbs ir uz saimnieka pleciem.

Un tas jau nav tikai tā, ka viņš atnāk uz skolu, tās pāris stundas pastrādā, bet mājās sunim atļauj visu darīt," norādīja Sila. 

Visbiežāk saimnieki cenšas izlabot to, ka suns velk pavadu, ēd dažādus uz zemes atrastus priekšmetus vai neatsaucas un nenāk atpakaļ, kad ir palaists vaļā no pavadas, viņa vērtēja. 

Suņu trenēšanā lielu lomu spēlē gan saimnieka līdera loma, gan pacietība. Ja suns neatsaucas ar pirmo reizi, saimniekam jābūt pacietīgākam par suni, un tomēr jāpanāk, lai suns atskrien atpakaļ, nevis jāatmet ar roku. 

Turklāt tas, kā izdosies iemācīt konkrētas komandas, atkarīgs arī no tā, cik bieži saimnieks strādā ar suni ikdienā mājās. 

"Cilvēki nereti pasaka, ka viņiem ir pilna laika darbs, un viņi ar suni vakaros nestrādā, bet tas ir līdzīgi kā ar bērnu – viņš atnāk mājās no bērnudārza, bet ar viņu vēl ir jāspēlējas. Ar suni ir tas pats, ir jādodas pastaigās, jāvelta laiks. Iegādājoties suni, noteikti jāapzinās, ka viņš prasīs laiku, bet tā mīlestība, ko dos pretī, būs fantastiska," vērtēja Sila.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti