Ķepa uz sirds

Uzmanīgi ar vēlmēm, tās īstenojas – sapnis par akitu piepildās, izglābjot suni no nāves!

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ko darīt, ja suns visu laiku rej uz saimnieku? Situāciju dodas risināt dzīvnieku uzvedības eksperts!

Suns visu laiku rej uz saimnieku – eksperts iesaka risinājumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirms diviem gadiem pundurpinčeru meitene Fija nokļuva pie Arņa un Ingunas Strautiņiem. Pirmajā gadā viss bija labi, bet tad Fija sāka uz Arni agresīvi riet. Fija rej uz saimnieku ikreiz, kad viņš pārrodas mājās. Arī mājās Fija pret viņu izturas kā pret svešinieku.

Arnis stāstīja: "Nu, varbūt nesaprot, kas nāk. Bet, kad ieraudzītu vai balsi dzird, tad varētu apklust, ja viņa nezina, kas ir atnācis. Bet nē, rej diezgan ilgi."

Savukārt tad, ja mājās pēc prombūtnes atgriežas Inguna, Fijas reakcija ir prieks. "Man pārnākot, viņa pilnīgi nerej. Seja ir izteikti smaidā. Visa zobu rinda redzama, un tik ļoti priecājas. Kāpēc vienu saimnieku aprej, otru ne?" vaicāja saimniece.

Savukārt Arnis piebilda: "Ir pat citu reizi tā, ka es izeju ārā vai noeju darbnīcā, tad viņa atkal kādu brīdi parej. Vai vienkārši uzrej."

Vienu brīdi saimnieki domāja, ka riešanu izraisa bailes un tas ir saistīts ar Fijas bērnību.

"Es vienreiz nošķaudījos, kad viņa bija maziņa, un viņa nokrita no dīvāna no tām bailēm. Vai tas ir iemesls, es nezinu," prātoja Arnis.

Interesanti, ja Arnis no darba atnāk pirms Ingunas, tad Fija nerej. Bet, ja mājās jau ir Inguna, tad jandāliņš ir garantēts. Pārsteidzoši, bet pēc agresīvās apriešanas nekādu problēmu Arņa un Fijas starpā nav. Riešanu saimnieki mēģināja novērst dažādos veidos, taču rezultātu nebija.

"Es esmu pat speciāli ņēmusi uz rokām. Domāju, varbūt viņš ir liels, viņa maziņa... Viņai varbūt tādā veidā ir bail. Paceļu, turu uz rokām, lai viņi būtu vienā augstumā, nu vienalga [rej]," skaidroja Fijas saimniece.

Bet Arnis piebilda: "Es esmu visādi [mēģinājis] pa labam, pēdējā laikā es vienkārši nobļaujos: "Muti ciet", un tad viņa apklust."

Īsti labs risinājums tas, protams, nav, tāpēc palīgā Strautiņiem nāca suņu uzvedības eksperts Alberts Čipuštanovs. Eksperts ir pārliecināts, ka zina riešanas cēloni.

"Suns rej uz jūsu vīru tikai tāpēc, ka tā ir iemācīta uzvedība, tā man izskatās,"

viņš sacīja, satiekot Strautiņus un Fiju.

Fija ar saimnniekiem un suņu uzvedības ekspertu Albertu Čipuštanovu.
Fija ar saimnniekiem un suņu uzvedības ekspertu Albertu Čipuštanovu.

Visticamāk, saimnieces mēģinājumus Fiju nomierināt, paņemot rokās un paglaudot, suns uztvēris kā atbalstu riešanai. Visus labumus – barošanu, spēles, pastaigas Fija saņem no Ingūnas, tāpēc ar saimnieci sunim ir nostiprinājusies visspēcīgākā saikne.

Savukārt ar saimnieku šādas saiknes sunim nav, tāpēc, ieraugot Arni, Fija rej. Tas izskaidro arī to, kāpēc Fija nerej, kad Ingunas nav mājās. Fija saprot, ka viņas labo darbu – Arņa apriešanu – neviens nenovērtēs.

Kinologs arī pamanīja, ka Fija visu laiku kā astīte seko Ingunai. Savukārt saimnieka kustībā suns vien rāmi noskatās un paliek savā dīvānā. Arī tas liecina, ka pozitīvu kontaktu ar darbos aizņemto Arni ir bijis par maz.

Lai gan uzkliegšana par riešanu zināmus rezultātus deva, šādi reaģēt nav ieteicams, jo tas paaugstina suņa stresu un bailes. "Šeit labāk pilnīgi ignorēt visas negatīvās emocijas, riešanu, nepacelt balsi, neskatīties tieši virsū, tas dzīvnieku pasaulē ir kā izsaukums," vērtēja eksperts.

Savukārt tad, ja, Arnim atnākot mājās, Fija turpina riet, uzdevums ir nereaģēt un ignorēt tā, it kā nekas nebūtu noticis. "Un, tikko beidz riet, tikko apklusa, – izņemt no kabatas gabaliņu [kāruma] un iebarot viņai," sacīja Čipuštanovs.

Apbalvošanas brīdis ir ļoti svarīgs, taču tikai brīdī, kad suns apklusis un nerej.

Speciālists skaidroja: "Suņi dzīvo tādiem ļoti īsiem momentiem. Ja viņi saņem no mums kādu signālu, viņi to saista ar to uzvedību, kas bija tieši tajā pašā brīdī."

Par labu, pareizu uzvedību Fija ir jāapbalvo katru reizi. Čipuštanovs skaidroja: "Katru reizi apbalvot, ka viņa ir laba. Lai viņa to uztvertu par apbalvojumu, viņai jābūt izsalkušai. Barot viņu vajag uz pusi mazāk, nekā jūs to parasti darāt."

Tātad Fija, kura saņems tikai pusi no ierastās porcijas, zinās, ka gardumu saņems tikai tad, kad atnāks Arnis, un tikai tad, ja uz saimnieku neries.

"Lai viņa nākamreiz gaida jūs mājās. Jūsu atnākšana būs signāls nevis uztraukumam, bet – "tūlīt viņš mani pabaros"," skaidroja eksperts.

Turpmāk līdz rezultāta sasniegšanai Fiju baros tikai Arnis.

Eksperts prognozēja, ka divu nedēļu laikā saimnieki būs panākuši vēlamo rezultātu.

Ķepa uz sirds

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti