Suns māca cilvēku - bērnu sociālai rehabilitācijai arī Latvijā izmanto kanisterapiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kanisterapija - viens no rehabilitācijas veidiem, izmantojot speciāli selekcionētu un apmācītu suni, - ir sociālās rehabilitācijas metode, kura ir piemērota bērniem ar īpašām vajadzībām. Tā palīdz uzlabot bērnu runātprasmi un attīstīt viņu ķermeņa kustības. Lai gan terapija sniedz lieliskus rezultātus, Latvijā tā nav plaši pieejama - regulāras nodarbības notiek vien dažās speciālajās skolās un bērnudārzos.

Kristaps ir sirsnīgs, dzīvespriecīgs un atvērts pusaudzis. Viņš ir tumšmatains, gara auguma un daudz smaida. “Mēs iepriekš mācījāmies Rīgā, Ģertrūdes ielā, skolā - un tur bija, kā bija, bet tagad šeit mēneša laikā atraisījās,” stāsta Kristapa mamma. Tagad Kristaps mācās Gaismas speciālajā internātpamatskolā un divas reizes nedēļā iet uz suņu jeb kanisterapijas nodarbībām.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“To laikam pareizi ir saukt par suņu asistēto terapiju. Terapija ir ārstniecisks process, kurā arī ir jāiesaistās arī ārstiem. Bet [te] skolā notiek suņu asistēta apmācība un suņu asistētas aktivitātes,” skaidro kinoloģe Vladislava Akimova.

Katras nodarbības sākumā bērni ar suņiem sasveicinās un izķemmē tos. Tam seko dažādi saskaitīšanas uzdevumi, burtu mācīšanās, vārdu veidošana un lasīšanas vingrinājumi, piemēram, suns pāršķir grāmatas lapu un bērnam uzrakstītais ir jāizlasa. Tomēr vispatīkamākā nodarbību daļa ir spēlēšanās ar suņiem un komandu uzdošana.

Gaismas speciālajā internātpamatskolā mācās 96 bērni ar īpašām vajadzībām. Kinoloģe skaidro, ka suņi viņiem palīdz uzlabot runātprasmi un ķermeņa kustības. “Ļoti labi tā tiek piemērota bērniem ar fizisku vai garīgu atpalicību, bērniem ar cerebriālo trieku, autistiem, bērniem ar Dauna sindromu. Un ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem tā varētu būt piemērota,” stāsta kinoloģe.

Latvijas kinoloģiskās federācijas terapeiti regulāri dodas tikai uz dažām speciālajām skolām:

Piejūras internātpamatskolā Carnikavā

Gaismas speciālā internātpamatskola

Rīgas 1. speciālā internātpamatskola

Rīgas 2. speciālā internātskola

Rīgas 4. speciālā internātpamatskola

Biedrība “Dižvanagi” Liepājā regulāri organizē nodarbības, bet tās nenotiek skolās - tām ir atsevišķi jāpiesakās. “Dižvanagi” piedāvā arī bezmaksas nodarbības, bet tās pieejamas tikai Liepājas pašvaldības iedzīvotājiem.

Regulāras nodarbības notiek arī Daugavpilī, bet ne skolās.

Tomēr terapeiti stāsta, ka labprāt dodas uz mācību iestādēm, ja tās viņus uzaicina.

Bērni nodarbībās atgūst uzticēšanās sajūtu, viņi kļūst neatkarīgāki un paaugstina savu pašapziņu. Arī Kristapa mamma norāda, ka viņas dēls ne tikai labāk lasa un raksta, bet ir kļuvis arī atraisītāks.

Tomēr, lai kanisterapija būtu efektīva, ar to ir jānodarbojas divas reizes nedēļā vismaz vairākus mēnešus. Un lielākoties Latvijā lieliskos rezultātus nav tik viegli sasniegt, jo terapija nav pieejama visur un ikvienam.

Kanisterapija ir sociālās, ne medicīniskās rehabilitācijas veids, valsts atsevišķi nesniedz tam finansējumu.

Sazinoties ar terapijas īstenotājiem, radio pieci.lv uzzināja, ka tikai dažās speciālajās skolās un bērnudārzos notiek regulāras kanisterapijas nodarbības, jo tās ir daļa no mācību procesa. Protams, ir iespējams arī pieteikties uz grupu vai privātajām nodarbībām pie kāda no terapijas īstenotājiem Rīgā, Liepājā, Ventspilī un Daugavpilī, tomēr par tām būs jāmaksā pašiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti