Rīta Panorāma

Ziemassvētku koncerts "Bērnības stāsts"

Rīta Panorāma

Intervija ar Tomu Pastoru

Suņa skološanas ābece: Monarhija ģimenē

Suņa skološanas ābece: kā saimniekam jāizturas pret savu suni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rejoši un pieklājīgi, draudzīgi un agresīvi, mazi un lieli. Runa ir par suņiem, kurus ikdienā varam sastapt uz ielas vai aiz privātmāju žogiem. Ikvienu suni jebkurā vecumā iespējams izskolot tā, lai tas nerietu uz citiem, nebūtu agresīvs un klausītu saimnieka komandām. Kā saimniekam jāizturas pret savu suni, un kā notiek suņu apmācības process? 

Vēlamies dzīvot kā civilizētās valstīs, kur ne tikai cilvēki, bet arī suņi ir priecīgi un draudzīgi savā starpā. Tie ir pilntiesīgi sabiedrības locekļi, ar suņiem atļauts doties gan veikalos, gan kafejnīcās, un nav nekādu problēmu. Lai šo līmeni sasniegtu, visa pamatā ir suņu un to saimnieku apmācīšana.

"Apmācīt var visus. Savā praksē nekad neesmu sastapis stulbu suni. Tādi neeksistē, visus var mācīt," klāstīja Latvijas Kinoloģijas federācijas instruktors Ivars Lielpēteris.

Nav suņu, kuri piedzimuši ar riebīgiem raksturiem, nav kašķīgu suņi, nav tādu, kuriem rakstura iezīme ir vilkt saimnieku aiz siksnas un vienmēr riet. Tās visas ir pazīmes, ka suņa īpašnieks ir pieļāvis būtiskas kļūdas suņa audzināšanā, kuras ir iespējams labot jebkurā vecumā. Nav nozīmes tam, vai suns ir liels vai mazs, dzīvo dzīvoklī vai privātmājā, tas ir šķirnes vai bezšķirnes dzīvnieks.

"Maziem suņiem problēma ir tā, ka viņus audzina nevis tā kā suņus, bet kā kaķus. Nēsā pa rokām, mīca, čamda, ļauj čurāt uz paklājiņiem kā kaķim smiltīs. Tāpēc viņi izaug tādi - ne šis, ne tas.

Ja pret viņiem izturas kā pret normāliem suņiem, tas nenozīmē, ka viņi ir jāsit vai uz viņiem jābļauj, bet vajag attiekties kā pret normālu suni, tad izaugs absolūti normāls suns," teica Lielpēteris.

Suņa mācīšana nav suņa mocīšana. Suns ir laimīgs, ja saimnieks to nodarbina un liek izpildīt komandas. Saimniekam ir jākļūst par līderi suņa acīs, jāsaprot, kā dzīvnieks domā. Sunim ir jādzīvo pēc saimnieka noteikumiem. Noteikumiem nav brīvdienu, tie jāievēro katru dienu.

"Mums vajag dabūt cieņu, lai suns mūs ciena. Cieņu nekādā veidā nevar dabūt ar sišanu. Suns savā pasaulē dzīvo kā monarhijā. Viņš nespēj vienlaicīgi gan klausīt, gan komandēt. Viņš vai nu klausīs, vai nu komandēs," klāstīja kinologs.

Lai suns klausītu, noteikumi būs jāievēro ne vien sunim un saimniekam, bet arī pārējiem ģimenes locekļiem, pat ciemiņiem.

"Ciemiņi ienāk jūsu mājās, dzīvoklī. Ir noteikumi - nedrīkst kāpt ar kājām uz dīvāna, nevar sēdēt uz galda. Noteikumi attiecas arī uz suni, un tie ir jāievēro. Ja ciemiņi to nerespektē, tad problēmas jau nebūs viņiem, bet problēma būs pēc tam jums. Nelaidiet tos ciemiņus mājās, priekš kam jums tādi draugi, kas nerespektē jūsu noteikumus," sacīja Lielpēteris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti