Rīta Panorāma

"Tautumeitas", J. Aišpurs, L. Jansone un draugi Ziemassvētku koncertos

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Egitu Poli

Suņa skološanas ābece: Atstāšanas mājās

Suņa skološanas ābece: Atstāšana mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viena no svarīgākajām lietām, kas jāiemāca sunim brīdī, kad tas ienāk ģimenē, ir palikšana mājās vienam pašam. No tā, kā suns mājās uzvedīsies viens pats, lielā mērā būs atkarīgs arī tas, cik paklausīgu un draudzīgu suni mēs sev izaudzināsim. Visvienkāršāk ir sākt ar kucēna skološanu, bet metodes, kuras apkopojusi Latvijas Televīzija, strādās arī ar pieaugušiem suņiem.

Suņa viena paša atstāšana mājās reizēm var izvērsties par ļoti sarežģītu pasākumu. Gan emocionāli, gan arī fiziski. "Pat ja jūs atnākat mājās un konstatējat, ka ir viena siena mazāk vai nav durvju, vai dīvāns ir izārdīts, tajā brīdī neko nevajag teikt. Nevajag sodīt, nevajag aizrādīt. Tas situāciju tikai pasliktinās," sacīja Latvijas Kinoloģijas federācijas instruktors Ivars Lielpēteris.

Tas, ka kucēns sagrauž mantas, ir pavisam normāli. Apkārt jārada tāda vide, kurā viņam nav, ko sagrauzt. Ir dažas pamatlietas, kas jāievēro, lai suni varētu droši atstāt vienu pašu mājās. Tās strādās gan ar kucēniem, gan pieaugušajiem suņiem. "Sākt pieradināt kucēnu palikt mājās var jau no pašiem pirmsākumiem. No pirmās dienas, kad suni paņemat, viņu vajag uz īsu laiku atstāt vienu mājās. Nevajag uz ilgu laiku, bet uz piecām vai divām minūtēm," norādīja Lielpēteris.

Lai izvairītos no dažādu lietu sagraušanas, svarīgi suni, piemēram, pirms došanās uz darbu nodarbināt. "Suns daudz mazāka dara blēņas, ja viņš ir noguris. Tāpēc ar suni nepieciešams iet garās pastaigās. Vienalga, vai jums ir liels suns vai jums ir čivava, vai jums ir privātmāja," pauda Lielpēteris. Nevajag suni ļoti noskraidināt, mētāt aktīvi bumbu, jo tad suņi ļoti ātri aizelšas, nogurst, nogāžas, bet ātri atkal atjaunojas un ir gatavi ārdīt māju. Labāk vest uz jaunām  vietām, kur ir jauni iespaidi, jo tad nogurst smadzenes. Ar aktīvākiem suņiem jāstaigā vairāk, ar lēnākiem - mazāk, bet vidēji stundu gara pastaiga no rīta būs obligāts pasākums. Jā, patiešām stunda, nevis piecas minūtes.

"Vēl ļoti svarīgi ir gan tad, kad jūs atnākat mājās, gan tad, kad jūs ejat projām, to neuztaisīt par pasākumu. Nevajag no suņa atvadīties, jo šajā brīdī šim notikumam jūs paši pievēršat pārāk lielu jēgu. Tāpat nākot mājās, ļoti neitrāli, nevajag emocionālas sagaidīšanas, jo no tā viņš  tikai vairāk pārdzīvos un sāks gaidīt mirkļus, kad jūs nākat mājās," teica kinologs.

Sunim var atstāt arī 3-4 mantiņas, kas piemērotas viņa izmēram, ir interesantas un nav sagraužamas. "Man mīļākās mantas ir šādas, kur var iekšā sastumt visādus kārumus - vai biezpienu,  vai pastēti, kuras var iesmērēt iekšā. Viņš ilgi grauzīs, ņemsies ļoti aktīvi," atzina Lielpēteris. Ja, neskatoties uz visiem šiem pasākumiem, suns, palikdams viens pats mājās, ļoti pārdzīvo, čīkst, gaudo vai turpina sagrauzt visu, kas gadās pa ceļam, tad viņam ir šobrīd viena no pasaulē izplatītākajām problēmām – atšķirtības sindroms. Ar to var tikt galā, bet šajā gadījumā vislabāk tomēr būtu meklēt kinologa palīdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti