Sulu koku parks Smiltenes novadā - iespējams, pirmais pasaulē

Šonedēļ, Meža dienu talkā, ar 50 Ziemeļamerikas sudraba kļavām papildinājies topošais sulu koku parks Smiltenes novada Brantu pagastā. Iespējams, ka tas ir arī pasaulē pirmais šāds parks, kur aug tikai tie koki, no kuriem iegūstama sula. Parku veido SIA „Kainaiži” saimnieki, kuri pievērsušies  sulu un sīrupu ražošanai un izveidojuši arī dzirkstošo bērzu sulu zīmolu „Birzī”. Parkā jau aug gan koki, kurus jau tradicionāli izmantojam pavasarī sulu iegūšanā – vairāku sugu bērzi un kļavas, gan arī Latvijā mazāk zināmie - melnie valrieksti.

Smiltenes novadā tapis pasaulē pirmais sulu koku parksGunta Matisone

Ar sulu koku parkā augošiem kokiem iepazīstina SIA "Kainaiži” saimnieks Ervins Labanovskis. Tagad jau te esošajām cukura kļavām pievienojas arī Ziemeļamerikas sudraba kļava, kura, kā stāsta viena no koku stādīšanas talciniecēm Smiltenes kokaudzētavas vadītāja Baiba Miķe, būs ne vien sulai, bet arī parkam piedos krāsainumu:

"Pavasarī atšķirībā no citām kļavām viņa izceļas ar brīnišķīgu ziedēšanu, jo ziediņi ir koši sarkani un sīki, bet viņa ir ļoti labi pamanāma un izceļas Latvijas ainavā, bet rudenī viņa ir viena no pirmajām kļavām, kas krāsojas, un toņi viņai ir fantastiski - sākot ar visiem dzelteni zaļganajiem līdz oranžīgajiem un pat purpurvioletajiem.''

''Tā kā es nodarbojos ar bērzu sulu dzērienu gatavošanu, līdz ar to es nonācu pie domas, ka būtu interesanti gan pašam, gan arī tiem cilvēkiem, kas atbrauc pie manis ciemos, parādīt, no kādiem kokiem vispār sulu var tecināt un ka viņi var būt ļoti dažādi," saka Labanovskis.

Aizvadītajā pavasarī te iestādīti arī melnie valrieksti, no kuriem arī varot iegūt sulu. Vienīgi tie nedaudz gan cietuši šī pavasara salnās. "Apstaigājot redzu, ka sāk jauni aizmetņi lapām rasties, kas ir laba zīme, bet nu koks līdz ar to ir novājināts. Sula ir ļoti garšīga un ļoti interesanta, nedaudz tāda riekstaini citronīga, vai cidonijas garša," tā Labanovskis.

Sulu iegūšana aizsākās ar mums zināmo bērzu sulu, un aizdomāties par nopietnāku ražošanu licis tas, ka it kā tik tradicionālais produkts nav nemaz tik viegli veikalos pieejams.

"Mēs ar māsu skatījāmies, ka veikalos nav piedāvājuma, kaut it kā tas produkts ir, vai arī tas piedāvājums ir ne ar pienācīgu cieņu pret bērzu sulu: vai nu trīs litru burkās, vai nu pasterizētas, līdz ar to mēs izdomājām, bija tāda iespēja piedāvāt veikalam. Šī lieta cilvēkiem patika, un izveidojām vairākas garšas, un tad viena lieta veda pie citas. Protams,

es daudz skatos, ko dara citur pasaulē, un visnopietnākā koku sulu industrija ir Kanādā, un, protams, tas ir sīrups. Tā mēs arī sākām šo produktu grozu paplašināt," pauž Labanovskis.

Sulu koku parka izveide top sadarbībā ar akciju sabiedrību „Latvijas Valsts meži” un Smiltenes novada pašvaldību. Novadā šis uzņēmēja veidotais sulu koku parks nu jau  ir arī kļuvis  iecienītu tūrisma objektu.

"Viņi ir arī baigie malači tādā ziņā, ka viņi rada tādu latviešiem raksturīgu produktu, plus viņi rada daudzas jaunas lietas, kas ir arī unikālas un kādu nekur citur vēl nav. Attiecībā uz sulu koku parku - arī tas ir Eiropā un arī plašāk kaut kas nebijis un jauns," atzīst Tūrisma un informācijas centra vadītājs Modris Apsītis.

Sulu koku parks gan top ne tikai tūristu priekam un sulu iegūšanai - kā stāsta saimnieks Ervins Labanovskis, viņš ir gatavs sadarboties ar zinātniekiem, jo arī pašam interesē šo nozari izzināt daudz pamatīgāk.

"Piecu gadu laikā, kas man pašam patīk, ir šī pioniera sajūta, - ka tu visu laiku uzzini kaut ko jaunu. Tā kā bērzu sula ir diezgan maz pētīta zinātniski, tad tas lauks tikai attīstās, un man būtu iespēja būt klāt un palīdzēt kādam zinātniekam. Piemēram, nesen viena dāņu kompānija paņēma no manis paraugus, un viņi meklē raugu un baktērijas, kas ir bērzu sulās, kas varētu būt kā pārtikas piedeva, līdzīgi kā bifido baktērijas," pauž Labanovskis.

Koku stādīšanas talkas sulu koku parkā jau kļūst par tradīciju, un nākamajā gadā parks papildināsies atkal ar jauniem kociņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt