Studenti meklēs risinājumus nolietoto riepu pārstrādei

Vides zinātnes studenti meklēs risinājumus riepu uzkrāšanās problēmai. Atklātā diskusijā studenti kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētniekiem izspēlēs ko līdzīgu lomu spēlei, lai nozarei un valdībai piedāvātu iespējamos riepu pārstrādes sistēmas variantus. Eksperti vērtē, ka riepu pārstrādes iespējas Latvijā šobrīd ir niecīgas, taču virknei uzņēmumu dotas atļaujas it kā nolietoto riepu apsaimniekošanā.

Studenti meklēs risinājumus nolietoto riepu pārstrādeiSintija Ambote
Ik gadu Latvijā ieved ap 20 000 tonnu jaunu autoriepu, bet trūkst uzņēmumu, kas gribētu pievērsties nolietoto riepu pilnīgai pārstrādei, materiālu izmantojot jaunu produktu ražošanā. Riepu uzglabāšana ir kļuvusi par augošu problēmu.

 

Lai meklētu risinājumus riepu kalnu problēmai, RTU Enerģētikas fakultātes vides zinātnes studenti kopā ar pētniekiem rīkos lomu spēli – debates par riepu pārstrādes iespējām.

"Studenti spēlēs gan Ministru kabinetu, tehnoloģiju piegādātājus, likumu izstrādātājus, pašvaldību pārstāvjus. Būs īstie "zaļie", iedzīvotāji – tātad viedokļu dažādība, un lomas spēlēs katrs pēc sev iedalītā. Protams, bakalauriem vairāk būs iedzīvotāju un zaļo organizāciju, kā arī pašvaldību lomas, bet maģistriem vairāk būs jāpārstāv tā puse, kur jau tās savas zināšanas viņi var likt lietā," saka Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore Dagnija Blumberga.

Lomu spēli–diskusiju institūts rīko ik gadu par aktuālām tēmām. Riepu uzkrāšanās problēma šoreiz izvēlēta tieši pēc šo atkritumu degšanas gadījumiem šovasar, kā arī konstatētajiem skaļajiem riepu kalnu uzglabāšanas pārkāpumiem.

"Domāju, ka tā ir shēma, kas valstī ir izveidojusies. Tajā shēmā cilvēki ir atraduši sev biznesu, neko nedarot. Un neviens nedomā neko par to, kā tas ietekmēs vidi vai ainavu. Ir jāiet tālāk. Ja tie atkritumi pie mums ir nonākuši un šeit uzkrājas, ir jāmeklē risinājumi, kā pārstrādāt. Ir jāļauj attīstīties rūpniecībai tā, lai ražotu produktu ar pievienotu vērtību un tas būtu ekonomiski pamatoti. Vienlaikus ir jādomā līdzi par to, lai procesā ievērotu arī vides aizsardzības pasākumus un nerastos piesārņojums," klāsta Blumberga.

Studenti izspēlēs ko līdzīgu Ministru kabineta sēdei, kurā eksperti prezentē kādus likumu grozījumus un riepu pārstrādes tehnoloģijas. Maģistrantūras studente Raimonda Soloha piedalīsies spēlē un ir tieši tās komandas lokā, kura lomu spēlē pārstāvēs riepu pārstrādes tehnoloģiju veidotājus.

"Mūs mulsina, tas, ka sistēma šobrīd nedarbojas. Mēs uzglabājam riepas, bet reāla pārstrāde nenotiek. Tad jautājums – kā var būt izsniegtas atļaujas, ja uzņēmums nemaz nevar uzrādīt Latvijā pārstrādes vietu.

Tāpēc mūsu uzdevums šajā lomu spēlē ir meklēt dažādos avotos, kā ar riepu problēmu strādā citviet pasaulē. Mūsu grupa piedāvās konkrētu pārstrādes tehnoloģiju, un domājam, kā pamatot ideju ar ārzemju praksi arī tad, ja kāds mēģinās to noraidīt kā neiespējamu," saka Soloha.

Diskusijā par nolietoto riepu uzkrāšanās problēmām Latvijā pasākuma rīkotāji aicina iesaistīties gan iedzīvotājus, Vides ministrijas, uzņēmēju un organizāciju pārstāvjus. Lomus spēle noritēs ceturtdien plkst.17 Kaļķu ielā 1, RTU Lielajā aulā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt