Dienas ziņas

Top vērienīgs musturdeķis

Dienas ziņas

Hortenzijas iekrāso rudens sākumu

Aicina risināt bezsaimnieku kaķu problēmu

Strenču slimnīcā cīnās ar bezsaimnieka kaķu problēmu

Pēdējos gados Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas teritorijā savairojusies kaķu kolonija. Ar dzīvnieku aizstāvju palīdzību tagad cerība vismaz nedaudz to skaitu samazināt - mazajiem kaķiem meklējot jaunas mājas, bet lielos sterilizējot. Palīdzēt problēmu risināt atsaukušies cilvēki no Smiltenes, Valmieras, pat Liepājas un ar ziedojumiem arī ārzemēs dzīvojošie tautieši.  Taču pārsteigums bijis, ka atsaucība un palīdzība nav bijusi no pašiem vietējiem iedzīvotājiem un novada pašvaldības. 

Strenču slimnīcas teritorijā mīt ap 50 līdz 60 bezsaimnieku kaķu. Tā kā tie pieraduši dzīvot savvaļā, tos notvert nav viegli. Ja mazie vēl bailes nepazīst un ir ziņkārīgāki, tomēr arī instinktīvi uzmanās, tad ar lielajiem jau grūtāk. Netālu no būra vai noliktā trauka, kurā ielikta barība, pacietīgi jāsēž pat padsmit minūtes, līdz kāds uzdrošinās pietuvoties.

"Pielikām šķīvīti, apsēdāmies cik tuvu var, un, kad nāk ēst, tad ar žiglu kustību viņus saķērām un centāmies aiznest uz mašīnu. Divi diemžēl izmuka," stāsta brīvprātīgā Gerda Katrīna Radziņa.

Kā vērtē dzīvnieku aizstāvji, bezsaimnieka kaķu problēma tur tiešām liela. Tā kā ir arī grūsnas kaķenes, to skaits tikai vēl pieaugs. Par samilzušo problēmu palīgā saucienu no kāda bijušā pacienta saņēma “Labo un radošo darbu apvienība”.

Apzinot domubiedrus un iesaistoties arī vietējam laikrakstam “Ziemeļlatvija” par saviem līdzekļiem un ziedojumiem, tad arī noorganizēts pirmais brauciens uz slimnīcu, lai kaķus noķertu un nodotu tālākai aprūpei.

"Liepājas dzīvnieku aizsardzības biedrība “Liberti” piekrita paņemt padsmit pavisam mazos kaķēnus, ārstēt, vakcinēt, socializēt un pēc tam meklēt viņiem mājas. Valmieras dzīvnieku aizsardzības biedrība “Trīnīte” piekrita uz labdarības pamata kastrēt un sterilizēt 10 lielos kaķus un atlaist, un “Ziemeļlatvijai” izdevās sarunāt ar Smiltenes tehnikumu. Viņi ir gatavi paņemt piecus lielos kaķus un sterilizēt un kastrēt, un arī šeit atlaist atpakaļ," teica “Labo un radošo darbu apvienības” pārstāve Zanda Radziņa.

Kaķu problēma veidojusies daudzu gadu garumā. Viņus barojot kāda bijusī slimnīcas ārste, mēdz arī pacienti. Kā atklāja slimnīcas vadība, ar, ko gan neizdevās tikties, problēma arī, ka kāds vietējais vai garāmbraucējs pie slimnīcas mēdz pamest savu mājdzīvnieku. Tā kā slimnīcas teritorija liela, izkontrolēt to grūti un iestādei nepietiekot līdzekļu, lai ar problēmu tiktu galā.

Dzīvnieku aizstāvji ir neizpratnē, kāpēc neiesaistās pašvaldība. Arī šai kampaņai atsaucība nav bijusi. Strenču novada domei problēma ir zināma, taču tās uzdevums ir kontrolēt klaiņojošos dzīvniekus savā, ne privātā teritorijā.

"Privātīpašniekam, ja reiz viņam ir pieklīdis kaķis, tad viņš meklē pakalpojumu, kas to var sniegt. Iestāde, ja tā nav pašvaldības iestāde, šo jautājumu risina tieši tāpat kā mēs," klāstīja Strenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pētersons.

Pašvaldība ir sniegusi pakalpojumu Strenču slimnīcai, kaķus noķerot un nogādājot Valmieras dzīvnieku patversmē, ar ko ir līgums, bet tā nav ikdienas prakse. Tas izmaksā dārgi.

Tikmēr dzīvnieku aizstāvji cer, ka šo problēmu sadzirdēs arī Veselības ministrija un turpināt iesākto tur atgriezīsies atkal jau nākamnedēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti