Pēcpusdiena

Nacionālā apvienība prasa Golubevas demisiju vai sola pamest koalīciju

Pēcpusdiena

Meklē "Iedvesmas bibliotēkas 2023"

12.maijs - Starptautiskā augu veselības diena

Speciāliste: Par Latvijas augu veselību ir atbildīgs ikviens

Jo vairāk cilvēki sapratīs, cik bīstami augiem ir dažādi kaitēkļi un slimības, kuru izplatību lielā mērā veicina arī globālā tirdzniecība un ceļošana, jo Latvijā būs veselīgāki un skaistāki augi. Tas ir svarīgi, jo augi nodrošina lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku pārtikas. Tā sarunā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" sacīja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Augu karantīnas departamenta direktore Gunita Šķupele.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālā asambleja pasludinājusi 12. maiju par Starptautisko augu veselības dienu, norādot, ka tas ir būtisks jautājums globālā bada novēršanā, jo augu kaitēkļi un slimības izraisa milzīgus ražas zudumus, atstājot miljoniem planētas iedzīvotājus bez pietiekamas pārtikas.

Gan mūsu, gan mūsu planētas veselība ir atkarīga no augiem. Augi veido 80% no pārtikas, ko mēs ēdam, un saražo 98% no skābekļa, ko mēs elpojam, un tomēr tie ir apdraudēti. Katru gadu pasaulē augu kaitēkļu un slimību dēļ tiek zaudēti līdz 40% pārtikas ražas, viņa skaidroja.

Šķupele arī norādīja, ka par augu veselību ir atbildīgs ikviens, piemēram, ja cilvēki būs zinošāki, ka uz Latviju nevar vest augus no eksotiskām valstīm, tad pašmāju augus neapdraudēs ievestie kaitēkļi.

"Pēdējās desmitgadēs attīstījusies starptautiskā tirdzniecība, ceļošana, līdz ar to ceļo arī kaitīgie organismi, kas nodara augiem lielu postu,"

viņa paskaidroja.

Šķupele mudināja ikvienu cilvēku, kurš uz augiem pamana kaut ko neredzētu, ziņot speciālistiem, lai pārliecinātos, ka tas nav kāds sevišķi bīstams organisms, kas var ietekmēt ražu, apkārtējo vidi, dārzus.

"Cilvēku izpratnes veidošana, cik bīstami ir dažādi kaitēkļi vai slimības – jo labāk cilvēki to sapratīs, jo mums būs skaistāki un veselīgāki augi Latvijā," viņa teica.

Runājot par lielajiem stādu tirgotājiem, VAAD pārstāve skaidroja, ka tie ir pirmie, kuri tiek informēti par briesmām, ko rada jaunu kaitēkļu ievešana Latvijā, tomēr dienests vēlas pievērst ikviena cilvēka uzmanību tam, ka ir svarīgi dabā vai savā dārzā sekot augu veselībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt