Dienas ziņas

Siltumtrases būvniecībā – igauņu investīcijas

Dienas ziņas

Talsu orientēšanās klubs rīko starptautiskas sacensības

Šoziem bojā gājis daudz bišu saimju

Šoziem Auces novadā bojā gājis daudz bišu saimju

Īss medus ienesuma laiks aizvadītajā vasarā un mitrums ziemā esot vieni no galvenajiem iemesliem, kāpēc šoziem bojā gājis daudz bišu saimju. Katrā bišu dravā un pat novietnē situācija ir atšķirīga, tomēr daudzviet bojā gājusi pat puse no visām bišu saimēm.

Saule un pirmie pavasara ziedi no stropiem izvilinājuši arī bites. ''Lielvaicēnu'' saimnieks teic, ka jaunā sezona izskatoties cerīga, bet aizvadītais gads bijis ļoti slikts.

„Es vienmēr esmu teicis, ka, pat ja daudziem nav medus, man vienmēr ir. Vajag tikai noķert to mirkli un izmantot, bet pagājušajā gadā ienesums bija tikai līdz Jāņiem un es laikam nebiju sagatavojis tās bites tā, lai tikai tās trīs nedēļas viņas strādātu,” stāsta zemnieku saimniecības ''Lielvaicēni'' saimnieks Artūrs Grudovskis.

Medus ienesums nav vienīgā problēma. Daudzviet bites arī ļoti slikti pārziemojušas. Un kā viens no iemesliem tiek minēts barības trūkums jaunu bišu izaudzēšanai.

„Triumfēja visādas slimības. Bišu skaits bija mazs, un bites, kas ieiet uz ziemošanu, bija vecas. Uz mazu skaitu bišu palika liels daudzums ērču. Tas bija loģisks iznākums, ka daudzas saimes  aizgāja bojā,” skaidro bitenieks Grudovskis.

''Lielvaicēnu'' 300 bišu saimes izvietotas dažādās vietās, un arī pārziemošana bijusi dažāda. Vienā no bišu novietnēm piepalīdzējuši arī nelūgti medus tīkotāji.

Saimnieks lēš, ka kopumā zaudēti ap 10% bišu saimju, bet daudz bēdīgāka aina paveras mācību pētījumu saimniecības''Vecauce''  dravā, kur bojā gājusi apmēram puse bišu saimju.

Biškopes Lienes Ābeles praksē tik slikti bites pārziemojušas otro reizi, bet iemesli tam varot būt vairāki.

„Katra saime ir citādāka. Varbūt jau no rudens puses kaut kas nav bijis kārtībā, jo tām, kas ir kritušas, barības bija daudz iekšā. Tas mitrums varētu būt vainīgais. Aukstums nav tik traks, bet mitrums ļoti kaitē bitēm,” uzskata biškope.

Šā gada sākumā Lauksaimniecības datu centrā Auces novadā reģistrētas 1508, bet visā Latvijā vairāk nekā 95 000 bišu saimes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti