Somijā aizvien bažas par pogaino roņu likteni

Mēneša dzīvnieks Somijā ir Saima ezera pogainais ronis. Saima ezers ir vienīgā vieta pasaulē, kur šie roņi dzīvo, tāpēc somi ar bažām sagaidījuši pavasari - jaundzimušo ronēnu skaitīšanas laiku.

Somijas vislielākajā - Saima - ezerā beidzot ir saskaitīti jaundzimušie pogainie roņi. Šogad bija gaidāmi apmēram 60 mazuļi, un to nākšana pasaulē bija apdraudēta. Siltā ziema, niecīgais sniega un ledus daudzums nebija labvēlīgi apstākļi roņu gaidāmajām radībām.

Jau gada sākumā brīvprātīgie vietējie Saima apvidus iedzīvotāji ezera krastos izveidoja sniega un ledus krāvumus, kur roņu mazuļiem pavadīt dzīves pirmās nedēļas. Roņus ziemā apdraudēja arī ezera ūdens līmeņa krasās izmaiņas. Iepriekšējā gada rudens plūdu ietekmē ezera ūdens līmenis bija ļoti augsts. Februārī, kad dzima pogaino roņu mazuļi, ūdens līmenis draudēja strauji kristies, ielaužot ledus kārtu un sagraujot roņu migas.

Austrumsomijas universitāte, Somijas Mežu pārvalde un Pasaules Dabas aizsradzības fonds ir pabeiguši migu izpēti. Nu jau trešo gadu roņu migas tiek pētītas ne tikai virs, bet arī - zem ūdens - ar ūdenslīdēju palīdzību. Kopā - gan piekrastē, gan zem ūdens tika atrasti 10 miruši ronēni, kas mazuļu mirstības procentu šopavasar paceļ līdz 16%.

Tas ir salīdzinoši augsts pēdējo gadu laikā, taču bojāgājušo mazuļu būtu vēl vairāk, ja ezera ūdens līmenis visu ziemu nebūtu kontrolēts ar aizsprostu palīdzību, stāsta Mežu pārvaldes dabas inspektors Tero Sipile. Gandrīz puse no 52 izdzīvojušo ronēnu mātēm izmantojušas mākslīgi veidotās migas.

Bažas rada zvejas sezonas tuvošanās. Tīkli joprojām ir gan pieaugušu, gan jaunu roņu lielākais drauds, tāpēc joprojām vislielākā palīdzība pasaulē pēdējo pogaino Saima roņu glābšanai būtu tīklu neizlikšana, saka Pasaules Dabas Aizsardzības fonda Somijas nodaļas brīvprātīgais Ismo Martinens.

Fonds izdevis informācijas brošūru arī krievu valodā. Tur lasāmi padomi pareizai zvejai un vasarnīcu apsaimniekošanai. Fonda izsludinātajā konkursā par atkārtoti lietojamas migas konstrukciju no dabas materiāliem ir uzvarējis somu pensionāra Veiko Kilki projekts. Kilki projektētā miga veidota kā skujkoku zaru būda, un ideju par to viņš guvis vērojot roņu pamestās migas, kas izveidotas pie ezerā iepūstiem zariem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti