Dienas ziņas

Lāčplēša ielā gandrīz gadu ierobežos satiksmi

Dienas ziņas

Ukraina meklē NATO atbalstu

Mežos zied viens no indīgākajiem augiem Latvijā

Šobrīd mežos zied zalktene – viens no indīgākajiem augiem Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas mežos šobrīd zied savvaļas zalktene jeb tautā saukta par meža ceriņu. Šis augs ir tik indīgs, ka to var salīdzināt pat ar žurku indi, un biologi to uzskata par vienu no indīgākajiem augiem valstī.

Košā savvaļas zalktene vilina noplūkt kādu zariņu, lai paņemtu uz mājām, taču šie augi ir ļoti indīgi – biologi tos pielīdzina velna rutkam vai driģenēm, kas satopami visā valsts teritorijā.

Šie augi visbiežāk sastopami mitros mežos. “Es domāju, ka iemesls, kāpēc cilvēki to reti redzējuši ir, ka cilvēki parasti neiet pavasarī šāda veida mežos. Tātad tie ir auglīgie meži,” sacīja Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Agnese Priede.

Atpazīt zalkteni nav grūti, jo pavasarī, kad nekas cits mežā nezied, tā ir vienīgā, kas ir labi pamanāma.

Taču vasarā auga lapas līdzinās lauru lapām, un ogas ir brīdinoši koši sarkanas. “Odziņas viņiem nogatavojas un ļoti atgādina ķiršus – spilgti sarkanas odziņas un ar kauliņu iekšā. [..] Paldies Dievam, viņas nav saldas, viņas ir tādas dedzinošas. Ja kāds bērns paņem mutē, visdrīzāk, ka viņš to nevis norīs, bet izspļaus,” skaidroja fitoterapeits Artūrs Tereško, piebilstot, ka bērna dzīvībai var kaitēt vien divas apēstas zalktenes ogas.

Indīgās vielas ir visā augā, un pēc auga ārīgas vai iekšķīgas lietošanas sekas var būt dažādas, piemēram, ādas un gļotādas apdegumi. Bet sliktākajā gadījumā – bezsamaņa vai pat nāve.

“Ja jūs pieskarsieties ziediņam vai atrausiet miziņu nost, tad uz pirkstiem būs apsārtums un čūliņas, un, nedod Dievs, jūs paņemsiet ziediņu un iemetīsiet mutē un sakošļāsiet. Tad jūs skriesiet uz dīķi un mēģināsiet izskalot visu ārā. Šausmīgi dedzina,” sacīja fitoterapeits.

Tomēr augs var arī kalpot cilvēcei – tieši šobrīd Vides risinājumu institūtā tiek veikti pētījumi par zalktenes labajām īpašībām.

Sākotnējos pētījumos pierādīts, ka zalktenē esošajiem toksīniem, proti, mezerīnam, ir pretvēža efektivitāte, atklāja Vides risinājumu institūta vadošā pētniece Ieva Mežaka.

“Mēs esam uzsākuši pētījumus, lai noteiktu Latvijā esošo zalkteņu ķīmisko sastāvu, to, kā tas mainās dažādās vietās augušām zalktenēm, kā tas mainās atkarībā no audzēšanas apstākļiem, lai tālāko pētījumu gaitā varētu, ja viss labi noritēs, pārvērst par zālēm,” stāstīja pētniece.

Pētījumā gaitā turpmākos pāris gadus tiks analizēts auga ķīmiskais sastāvs katrā no tā daļām, lai pēc tam ar iegūtajiem rezultātiem farmācijas nozarē strādātu padziļinātāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti