Dienas ziņas

Izdota grāmata «101. kilometrs. Padomju kauna zona»

Dienas ziņas

Telefonintervija ar Aigaru Freimani

Satrauc zivju liktenis Tepera ezerā

Smilteniešus satrauc ezera tīrīšanas darbi uzreiz pēc zivju mazuļu ielaišanas

Vien tikai trīs nedēļas pēc 2000 zandartu mazuļu ielaišanas Tepera ezerā Smiltenē tajā šobrīd pazemināts ūdens līmenis, lai veiktu smilts un dūņu sanesumu tīrīšanu. Šī situācija radījusi satraukumu daļai smilteniešu, vai zandarta mazuļi tādēļ neaizies bojā. Pastāv iespēja, ka daļa palikuši vairāk nekā pirms 100 gadiem mākslīgi veidotajās zivju lamatās, tāpēc kāds Smiltenes puses iedzīvotājs pašvaldībai arī lūdzis veikt steidzamu zivju glābšanu. Tāpat nav skaidrs, kāpēc ezera tīrīšanu nevarēja veikt pavasarī, kad ūdens līmenis jau ticis pazemināts sakarā ar hidrotehnisko būvju rekonstrukciju.

Pārsteigts par darbu secību Tepera ezerā ir Smiltenes novada iedzīvotājs Andris Pauls–Pāvuls. Viņaprāt, pašvaldība rīkojusies, līdz galam neapzinot situāciju ezerā. Tā seklākajā galā šobrīd redzami vairāki senie zivju dīķi, kuros daļa zandartu mazuļi un arī citas zivis, ir iesprostotas: “Pašvaldība varēja kaut kā loģiski sakārtot darbus. Arī zemnieks iztīra kūti no mēsliem, pirms laiž iekšā tajā lopus. Kāpēc nevarēja ezera tīrīšanu veikt pie viena, kad ezers jau bija nolaists?” Viņš piebilst, ka sprostos palikušās zivis vēl esot iespējams glābt, tos pārrokot un izveidojot ceļu līdz ezera otram galam. 

Pašvaldībā informē, ka jau 4.novembrī darbi tiks uzsākti, bet par to esamību iepriekš gan nav zināts, jo nekādos dokumentos tie nav uzrādīti un tik zemu šajā vietā ūdens līmenis arī vēl nav bijis nolaists. Tomēr tik lielām bažām gan nav bijis pamata, jo ūdens līmeņa pazemināšana ezerā notikusi, saskaņojot ar speciālistiem, turklāt pakāpeniski, lai zivis pagūtu aizpeldēt uz ezera dziļāko vietu.

“Reģionālās vides pārvalde, BIOR (vides zinātniskais institūts) un zivju fonda noteikumi, kas projektā ir ievēroti, paredz ūdens līmeņa pakāpenisku samazināšanu ne ātrāk kā 15 centimetrus stundā, reālā dzīvē bija 12 centimetri stundā," pavēstīja Smiltenes novada domes tehnisko projektu vadītājs Uldis Rudzītis.

Bet to, kādēļ ezerā smilts un dūņu sanesumu tīrīšana notiks tikai tagad, nevis pirms zivju ielaišanas, Uldis Rudzītis skaidro, ka tie ir divi atsevišķi projekti, kam katram savs izpildes termiņš un nepieciešamie dokumenti.

Ezera tīrīšana pavasarī nebija iespējama, jo tuvojās nārsta laiks. Ilgu laiku prasīja arī saskaņojums ar “Latvijas Valsts mežiem” par nelielu zemes gabalu bezatlīdzības lietošanā sanesumu novietošanai. Tikmēr uz papēžiem jau mina Zivsaimniecības fonda prasības, ka zivis ezerā jāielaiž līdz 30.oktobrim.

“Projekta pieteicējs Zivju fondam atbild par to, lai projekta mērķis tiktu sasniegts. Mēs kā kontrolējošā iestāde, protams, to pārbaudīsim. Ja daļa no zandartiem būs aizgājuši bojā, mēs informēsim Zivju fondu un tālāko lēmumu pieņems viņi,” sacīja Valsts vides dienesta Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktors Aivars Liepa.

Ezera tīrīšanas darbus Smiltenes novada dome plāno paveikt mēneša laikā, tad arī ūdens līmenis ezerā tiks atjaunots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti