Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Vidzemē gatavojas lielo vakcinācijas centru darbam

Dienas ziņas

Pēc atvēršanas Vācijā daļu skolu atkal slēdz

Suņu meiteni Zum Zum meklē jau mēnesi

Smiltenes novadā suņu meiteni Zum Zum meklē jau mēnesi

Jau gandrīz mēnesi no mājām Smiltenes novada Palsmanē pazudusi ņūfaundlendiešu sugas suņu dāma Zum Zum. Viņa ir viena no pirmajiem Latvijā apmācītajiem kanisterapijas jeb suņa asistenta terapijas suņiem. Neraugoties uz ziņām presē, televīzijā un sociālajos tīklos, suni arvien neizdodas atrast.

Zumīti, kā viņu mīļi dēvē saimniece, 25. februāra vakarā palaida izskrieties, bet mājās viņa neatgriezās. Saimnieki iesaistījuši visus iespējamos spēkus, lai dzīvnieku atrastu. Ziņa strauji izplatījās sociālajos medijos, vietējos mežus un upes malas apsekoja brīvprātīgie.

“Reizēm tādas domas, ka adatu atrast ātrāk nekā mūsu lielo Zumīti. Un bez rezultātiem. Apzvanījām mežsargus, brīdinājām medniekus, pastniekus, ja kādā mājā ieklīdis,” stāstīja suņa īpašniece Sandra Siliņa.

Suņu meitene Zum Zum vairākus gadus mazos Valmieras bibliotēkas bērnu nodaļas apmeklētājus iedrošināja lasīt grāmatas. Viņa cītīgi klausījās un kopīgi ar bērniem veica arī dažādus uzdevumus. Zum Zum kā kanisterapijas suns palīdzējusi atgūt veselību un arī dzīvesprieku daudziem bērniem un pieaugušajiem. Būdama jau cienījamā vecumā, pensijas gadus viņa aizvadīja Smiltenes novada Palsmanē pie Sandras Siliņas.

Kinoloģe un ņūfaundlendiešu šķirnes suņu audzētāja Ingūna Tihomirova norādīja, ka sunīte ir ļoti cienījamā vecumā, ar sirds kaiti. Iespējams, viņa skrējusi kādam līdzi, un nav izturējusi sirds. Tiesa, nevar noliegt arī iespēju, ka kāds dzīvnieku ir ievilinājis mašīnā un kaut kur aizvedis.

“Lielu suni tā vienkārši mašīnā neieliksi. Un vienkārši tā aizvest, lai [..] viņu nepamanītu svešā vietā salīdzinoši arī diezgan sarežģīti. Tad tam ir jābūt apzinātam solim, bet tiem, kas nodarbojas [..] ar nelegālu dzīvnieku pavairošanu, liels suns būtu nasta, jo viņi jau arī seko modes tendencēm un pieprasījumam. Šī šķirne nebūtu tā, kura ir mega populāra vai modes suns,” norādīja Tihomirova.

Suņu audzētāja gan zināja stāstīt, ka 2020. gadā Cēsu pusē pie veikala paņemts Džeka Rasela terjers, bet pēc tam atdots atpakaļ saimniekam. Savukārt šogad Madonā paņemts bezšķirnes suns, kas arī pēcāk atdots saimniekam.

Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidente Vija Klučniece norādīja, ka Latvijā šķirnes suņu zādzības notiek ļoti reti.

Biežāk cilvēki it kā labturības nolūkos suni izlaiž no speciāli viņam izbūvētā nožogojuma vai atbrīvo no pavadas. Nereti lauku teritorijās kāds ziņo par klaiņojošiem suņiem, kuri vēlāk nonāk patversmēs.

“Vidēja un liela auguma suņus nozagt ir grūti, tā nemaz nedodas rokās un var iekost. Mazos savukārt uzmana, un viņi tā apkārt neklīst,” uzsvēra Vija Klučniece.

“Ja zog ar apdomu pavairot, tad tās šķirnes, kas ir populāras šobrīd, piemēram, tie varētu būt franču buldogi, čivavas, ungāru vižlas, basendži," norādīja Klučniece.

Kinologi uzskata, ka Latvijas likumdošana šobrīd ir sakārtota tā, lai suni ar ciltsrakstiem cilvēks varētu iegādāties tikai reģistrētās audzētavās, tomēr netrūkst arī pircēji, kuri lētticīgi iegādājas aprakstam neatbilstošu dzīvnieku nelegālās audzētavās.

Tikmēr suņa Zum Zum īpašnieki joprojām cer uz ģimenes mīluļa atrašanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt