Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Smiltenē uzsāk Vidusezera tīrīšanu

Smiltenē uzsāk Vidusezera tīrīšanu

Smiltenē uzsākta Vidusezera attīrīšana no dūņām, sanesumiem un piesārņojuma. Ezers ne tikai ar katru gadu sliktāk izskatās, bet Smiltenē arī secināts, ka tā sakārtošana palīdzēs arī mazināt, piemēram, plūdu riskus.

Vidusezerā šobrīd ir pazemināts ūdenslīmenis, kas rada iespaidu, ka tas ir vēl aizaugušāks. Šobrīd skatam atsedzas arī riepas un dažādi atkritumi. Redzot ūdenstilpi šādu, ir diezgan labi noprotams, ka attīrīšana ir nepieciešama. Vidusezers ir mākslīga ūdenstilpe, kas izveidota uz Abula upes. No ezera ar speciālu tehniku izsūknētas dūņas nonāk ģeotekstila maisos, kas arī nostiprinās Abula upes krastu.

“Dūņām tiek pievienota klāt speciāla viela, flokuants, kas šo te dūņu atdala no šķidrās ūdens masas. Ūdens tiek izvadīts ārā caur šo maisu un dūņa pati saglabājas maisā. Uz maisiem tiks novietota grunts, kas tiks izrakta, padziļinot ezeru, pēc tam tiks uzklāta augsne un iesēta zālīte,” stāsta Smiltenes novada domes izpilddirektora vietniece Ilze Sausā.

Šis nav vienīgais Abula upes kaskādes ezers. Tepat netālu parkā ir Tepera ezers, kur pirms vairākiem gadiem hidrotehniskās būves jau tika sakārtotas un pēc tam arī te izveidota promenāde. Ilgstoši pilsētniekiem bijusi neizpratne par to, kāpēc dīķis, kas ir tuvāk pilsētas centram un, ap ko cilvēku kustība ir lielāka, ir tik sliktā stāvoklī. Atbilde šajā gadījumā ir ne tikai finansējuma trūkums. Neliela daļa šī ezera piederēja privātīpašniekam, tieši tā daļa, kur atrodas slūžas. Pašvaldība to sakārtot nevarēja pirms īpašumu neatpirka, bet iepriekšējais tā saimnieks būtiskus uzturēšanas vai atjaunošanas darbus neveica.

Īpašumu no privātpersonas Smiltenes novada dome iegādājusies pirms gada. Jau ilgstoši plānojot ezera attīrīšanu, pašvaldība iesaistījās projektā "Life Adapte", kur vēl bez Smiltenes piedalās Portugāles un Spānijas pilsētas. Katrā no valstīm tiek izveidoti vai pielāgoti infrastruktūras objekti ar mērķi pielāgoties klimata pārmaiņām un novērst to radītos riskus.

“Vidusezers ir aizaudzis, tajā norisinās eitrofikācijas process. Vidusezers ir viens no Abula upes kaskādes ezeriem, tādēļ ir ļoti būtiski palielināt ezera tilpumu, tā samazinot plūdu riskus. Attīrīts ezers arī uzlabo mikroklimatu pilsētā, paver jaunas rekreācijas iespējas iedzīvotājiem,” norāda Smiltenes novada domes Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Ieva Dille. 

Spānijā, piemēram, tiek veidotas noēnojuma vietas, kur patverties karstā laikā, tāpat tur rada jaunas apūdeņošanas sistēmas. Pēc Vidusezera tīrīšanas notiks arī parka celiņu atjaunošana, un visi darbi varētu tikt pabeigti līdz Smiltenes 100.gadadienai vasarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt