Šlīteres bākā apskatāma jauna ekspozīcija par putnu migrāciju un šņibīšiem

Lai iepazīstinātu ar putnu migrācijas brīnumu un Kolkasraga nozīmi putnu tālajā ceļā uz ligzdošanas vietām, Šlīteres bākā izveidota jauna pastāvīgā ekspozīcija, kuras galvenais varonis ir neparastais putns līkšņibītis (Calidris ferruginea), informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas izglītības centra “Slītere” vadītāja Ērika Kļaviņa.

Slīteres Nacionālā parka piekrastē līkšņibīti galvenokārt var novērot rudens migrāciju laikā, kad tie barojas, tekalējot pa liedagu. Tas ir skaists putns, liels ceļotājs, bet šīs sugas izplatībai ir tendence samazināties.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“Izvēloties līkšņibīti kā ekspozīcijas galveno varoni, gribējām iejusties un paskatīties ar šī putna acīm – ko tas redz, ceļojot pāri visai zemeslodei un dzīvojot konkrētās vietās,” pauda Kļaviņa.

Zemeslodi ciešā tīklā klāj putnu pārlidojumu ceļi un nav iespējams novilkt vienu šauru joslu, pa kuru putni migrē, toties ir zināmas vietas, kurās tie koncentrējas, lai atpūstos, barotos vai nogaidītu labvēlīgāku laika apstākļus.

Viena no šādām vietām ir Kolkasrags, kur pavasara un rudens migrācijas laikā ir iespējams konstatēt visus Latvijā sastopamos putnus. Slīteres Nacionālā parka piekraste un Kolkasrags iekļaujas Baltās-Baltijas jūras-Austrumatlantijas putnu migrācijas ceļā.

DAP vecākais eksperts Vilnis Skuja stāstīja, ka “šņibīši, arī līkšņibītis, pārvar milzīgus attālumus - pārlidojumā tiem jāveic neticami garš ceļš, pat 30 000  kilometru garumā, tāpēc ir ļoti svarīgi “uzēsties” un uzkrāt taukus. Izskalotās aļģes ir putnu degvielas uzpildes stacija, kurā jāpaspēj sevi uzpildīt ar barojošu pārtiku".

Šādas pieturvietas ir ļoti svarīgas putna ceļojumā, un tāds ir arī Kolkasrags. Putniem ir jāuzkrāj tauki jo, šķeļoties taukiem, atbrīvojas enerģija un ūdens, tāpēc putni ceļā nedzer.

Šlīteres bākā jaunajā ekspozīcijā varēs iepazīt dažādas šņibīšu sugas un uzzināt, kā tās atšķirt. Tāpat ekspozīcijā apkopo interesantus faktus par putnu migrāciju, kas ietērpti krāšņos zīmējumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti