Slīterē rubeņi sāk gatavoties riestam; cilvēkiem aizliedz atrasties īpašā režīma zonā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Turpmāk Slīteres Nacionālajā parkā īpašā režīma zonā būs liegums cilvēkiem atrasties no februāra līdz vasaras vidum, lai nodrošinātu putnu netraucētu ligzdošanu un riestu, kam rubeņi jau sāk gatavoties. 

Janvāra nogalē Saeima pieņēmusi jaunu Slīteres Nacionālā parka likumu, kurā noteikts arī jauns parka apmeklējuma aizlieguma periods. Tiesa gan, tas pat ir saīsināts un Bažu purvā vairs nedarbojas stingrais rezervāta režīms. Tagad aizliegums plānots no 1. februāra līdz 31. jūlijam, lai cilvēki netraucētu putnus.

Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas direktore Dace Samīte Latvijas Radio stāstīja - jaunais likums paredz, ka kādreizējā stingrā režīma zona – Bažu purva dabas rezervāts - tagad kļuvis par regulējamā režīma zonu.

„Līdz šim šo zonu vispār nevarēja apmeklēt, bet to varēja tikai vietējie cilvēki ogošanai, bet tagad apmeklēšana ir pieļaujama. Tieši tagad gan ir periods, kad cilvēkiem vispār īpaši nav ko mežā darīt, tāpēc ceram, ka arī nejauši neviens šeit neieklīdīs. Ir galvenajos ceļos novietotas zīmes. Ja nu gadījumā trāpās tur gadīties, aicinām doties prom no teritorijas netrokšņojot, lai netraucētu putniem,” skaidroja Samīte.

Līdz šim dabas sargiem bijis arī sarežģīti kontrolēt rezervāta apmeklētājus stingrā režīma dēļ. Cilvēkiem uz purvu nācās doties arī ar pasi, jo ogu laikā atļauja uzturēties šajā vietā bija tieši vietējiem iedzīvotājiem.

Savukārt Slīteres Nacionālā parka dabas pētnieks, biologs Vilnis Skuja stāsta, ka lieguma periodā purvā ligzdo plēsīgie putni – divu sugu lielie ērgļi, kas jau šomēnes sāk apmeklēt un pieskatīt savas ligzdas. Tāpat riestam jau šobrīd sāk gatavoties rubeņi.

Latvijā ir Eiropā lielākais šo vistveidīgo putnu riests, kas pamatā norit martā un aprīlī.  

„Rubeņu gaiļi vācas kopā baros un tad viņi sāks apmeklēt riesta vietu dabas parkā. Sākumā viņi tur tikai nolaidīsies, drusku pastaigās un pašvīkās spārnus, un viss viņu organisms, dienām kļūstot garākām, lēnām pārkārtojas. Viņi kļūst krāšņāki no skata – uzacis piepūšas arvien [lielākas] un kļūst spilgti sarkanas kā tādas lampas uz galvas. Tas ir riesta gatavošanās laiks,” stāstīja Skuja.

Lai arī jaunais likums Slīteres parkā uzturēšanos padara liberālāku, tomēr noteikto laiku, kas sācies jau šobrīd un ilgst līdz pat 31.jūnijam, dabas aizstāvji aicina cilvēkus īpaši ievērot. Rubeņu un arī medņu ligzdas atrodas uz zemes un ir grūti pamanāmas, un bieži cilvēki ar savu klātbūtni ligzdošanu iztraucē.

„Tas nav tāds veidojums, ko viegli ieraudzīt, un bieži cilvēki nesaprot, ka putns viņu vilina projām, lidojot apkārt un intensīvi dziedot, ka tas nozīmē „ej prom, tu manus bērnus nobeigsi”. Mūsdienu cilvēk vienkārši ir tālu no dabas un to nesaprot. Ir zinātniski pierādīts, ka šajā laikā katru reizi, kad kādu ģimeni ar mazuļiem rubenim vai mednim iztraucē, tad katru reizi kāds mazulis aiziet bojā,” skaidroja pētnieks.

Ornitologu biedrībā vēl piebilda, ka kopumā putnu riesta intensīvais laiks sāksies aprīlī, kad arī aicina cilvēkus ievērot liegumus dažādās vietās visā Latvijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti