4. studija

Gadu vecu veloceliņu klāj par jaunu

4. studija

RailBaltic būs, bet kas ar to brauks?

Kur palicis bēdīgi slavenais Lācis Bargais?

Slaveno Ragaciema lāci Bargo zoodārzā nācies iemidzināt

2014.gadā no Ragaciema uz Rīgas Zooloģisko dārzu pārvācās brūnais lācis Bargais, kura  dzīvesstāsts aizkustināja daudzus Latvijā. Jaunajā miteklī lācis īsti labi nejutās, un šopavasar tam kļuvis tik slikti, ka tas neesot ēdis un neesot gājis laukā no savas migas. Lai arī zoodārza darbinieki mēģinājuši situāciju vērst uz labo pusi, šie mēģinājumi nevainagojās panākumiem, un lāci nācies iemidzināt.

Lācis Bargais deviņdesmitajos gados piedzima cirkā, kam viņš nebija vajadzīgs, un no nāves lācēnu paglāba Aivars Ritenieks, kurš arī uzņēmās rūpes par dzīvnieku.

Bargā pirmie 20 dzīves gadi aizritēja būrī, kas būtiski ietekmēja lāča tālāko uzvedību. Krīzes laikā Ritenieks bija spiests lāci atdot zooloģiskajam dārzam.

Taču jaunie plašumi Bargajam nebija aptverami – galvā un savā uzvedībā viņš joprojām atradās būrī. Ritenieks savulaik ir saņēmis daudzus nosodījumus, taču tie neesot pamatoti.

"Patiesībā viņam nav ko pārmest, jo viņš jau gribēja visu tikai labu. Jo šis lācis Bargais bija piedzimis cirkā ceļojošā cirka lācenei, un vienkārši viņam bija divas iespējas – vai nu kāds no šejieniešiem paņem viņu turēt, vai arī tas lācēns aiziet bojā. Un bijušais saimnieks izvēlējās palīdzēt lācim, jo tomēr dzīva radība, un rūpējās par viņu, cik nu viņam bija iespējams," klāstīja Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā lāci Bargo vairs nevar sastapt, jo tas ir devies uz citiem medību laukiem. Brūno lāču mūža ilgums ir aptuveni 30 gadi, taču diemžēl Bargais savu dzīvi ir beidzis jau 24 gadu vecumā.

"Lācis Bargais ir devies uz citiem medību laukiem un šobrīd jau kādu laiku dzīvo tur. Šopavasar bija ļoti slikti viņam. Viņš bija stipri iegājis sevī un galīgi nenāca laukā, jo iepriekšējos gados viņam bija šī te stereotipiskā kustība, ka viņš staigāja turpu šurpu tikai un vienīgi. Tad šogad bija tā, ka viņš vispār nereaģēja ne uz ko, arī tajā skaitā neēda, ilgu laiku nedomāja vispār neko par ēšanu," stāstīja zoodārza pārstāvis.

Lai stimulētu Bargā ēstgribu, lācim tika dotas pat zāles, taču efekts esot bijis īslaicīgs un kopējā situācija neuzlabojās. "Pašās beigās tas tika iemidzināts, jo tas stāvoklis bija ļoti bēdīgs," piebilda Lielkalns.

Jauns brūnais lācis Rīgas Zooloģiskajā dārzā neparādīsies. Patiesībā arī Bargajam šeit nebija jābūt, jo viss lāču aploks, kas sastāv no diviem voljeriem, bija paredzēts baltajam lācim.

"Tagad šeit pa diviem aplokiem – gan pa savu, gan pa šejieni – dzīvo baltais lācis, ledus lācis. Jāsaka tā, ka šobrīd viņu grūti par balto lāci nosaukt, jo viņš tagad ir ar lielu sajūsmu pieķēries pie pārbūves un cītīgi rakņājas. Un pēc tam, kad ir norakņājies, aiziet plunčāties un tad atkal iet rakt, tāpēc tagad viņš ir nošmulējies lācis, bet tas galu galā lācim nekādu skādi nedara. Tagad baltajam lācim ir divi baseini, divas istabas kārtīgas, un tad jau viņam šie apstākļi ir krietni uzlabojušies," sacīja Lielkalns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti