Dienas ziņas

Pirmklasnieki apgūst datoriku

Dienas ziņas

Skolēni meklē nākotnes profesiju

Skrundā pamana jaunu putnu sugu

Skrundā novēro Latvijā neredzētu putnu sugu - baltgalvas zilknābi

Skrundas dīķos novērota līdz šim Latvijā neredzēta putnu suga – baltgalvas zilknābis (Oxyura leucocephala). Zināms, ka Latvijā stīvastes pīļu apakšdzimtas sugas nav sastopamas. Novērojums vēl oficiāli nav apstiprināts, jo tas ir neparasts viesis, kuram šajā reģionā nevajadzētu atrasties. 

Skrundas dīķos baltgalvas zillknābi pamanīja putnu vērotājs un ornitologs Ritvars Rekmanis: "Latviskais nosaukums ir baltgalvas zilknābis, kas Latvijā pirms tam nav novērots. Pīle ligzdo Spānijā, Marokā, Francijā – Vidusjūras reģionā.

Kad skatījos, es uzreiz sapratu, ka kaut kas nav īsti kārtībā, jo putns bija pārāk uzkrītošs.

Ir vēl viena līdzīga suga – baltvaigu zilknābis, kas ir maldu viesis no Ziemeļamerikas, ko dažādi kolekcionāri, putnu dārzu turētāji audzē nebrīvē - bieži vien tas izbēg un krustojas ar baltgalvas zilknābi, un veidojas hibrīdi.

Baltgalvas zilknābis ir pasaulē globāli apdraudēta suga, jo sastopams mitrājos un purvos, kas Eiropā ir apdraudēts biotops. Ligzdošanas vietas daudzviet ir iznīcinātas."

Ritvars Rekmanis ir bioloģijas maģistrs, skolotājs un ornitologs. Uz Skrundas zivju dīķiem vērot putnus viņš brauc aptuveni reizi nedēļā, jo šī ir nozīmīga ūdensputnu atpūtas vieta migrāciju laikā, kā arī ligzdošanas vieta. Liels bijis viņa pārsteigums, kad starp ierastajiem putniem viņš pamanījis ko pilnīgi atšķirīgu – pīli ar baltu galvu, pēc ilgākas vērošanas, viņš atpazinis baltgalvas zilknābi, kas līdz šim Latvijā nebija novērots. Jāteic gan, ka lielā dīķa vidū, putnu iespējams saskatīt tikai ar speciālo optiku. 

"Polijā ir kādi padsmit novērojumi, ir arī redzēts Zviedrijā, cik es zinu, kaimiņvalstīs – Baltkrievijā, Lietuvā, Igaunijā nav novērots. Baltgalvis zilknābis ir pasaulē globāli apdraudēta suga, jo pastāv mitrājos un purvājos, kas ir apdraudēts biotops, jo daudzviet jau ir iznīcinātas to ligzdošanas vietas," norāda ornitologs Ritvars Rekmanis.

Kā putns šeit nokļuvis, var tikai minēt – iespējams, te iemaldījies, lai barotos, migrējot kopā ar citām nirējpīlēm. Tāpat nereti nācies novērot Latvijai neraksturīgus putnus, kas te ievesti kolekcijām, un no nebrīves izbēguši. To gan esot ļoti grūti noteikt, jo Latvijā šādu putnu apgredzenošana neesot obligāta.

Arī portāla "Latvijas putni" veidotājs un administrators Kārlis Millers norādīja, ka pašreiz ir neskaidrs šīs sugas statuss un piederība kādai no kategorijām – vai tas savvaļas putns, vai izmucis no nebrīves. Tiek analizēts šīs sugas statuss arī pārējās Eiropas valstīs.

"Šogad divas reizes tika redzēta Ēģiptes zoss, kas tika iekļauta E kategorijā, kas ir putns ar nezināmu izcelsmi, vai putns no nebrīves un līdzīgi bija ar rudo dižpīli," piebilst Ritvars Rekmanis.

Latvijā šobrīd reģistrēts vairāk nekā 360 putnu sugu un to skaits pieaug. Tā, piemēram, septembrī pēc pusotra gada pārtraukuma tika manīta jauna putnu suga - rudsānu zilastīte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti