Sadaļas Sadaļas

Siguldas pļavās sāk ganīties mobilais ganāmpulks

Latvijas Dabas fonda (LDF) projekta “GrassLIFE” mobilais govju ganāmpulks sāk 2020. gada ganību sezonu pirmajā pieturvietā – dabiskajās pļavās Siguldā. Mobilais ganāmpulks, kas darbojas jau trešo gadu, ir izveidots, lai ar noganīšanu atjaunotu izzūdošās dabiskās pļavas visā Latvijā, informēja projekta komunikācijas koordinatore Liene Brizga-Kalniņa.

“Jau šodien 10 Galoveju šķirnes gotiņas ierodas pļavā Klauku līcī, un nākošnedēļ tām sekos “kolēģes”, kas ganīsies Balonu pļavā un Melnajos krastos,” norādīja Brizga-Kalniņa. Visas ganības šķērso gājēju takas, tāpēc ar mobilā ganāmpulka govīm varēs iepazīties Siguldas viesi un apmeklētāji.

Katrā no trīs Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārraudzībā esošajām valsts pļavām ganīsies 7 līdz 10 govis ar teliņiem. Pēc šo pļavu noganīšanas – aptuveni pēc mēneša – govis ceļos uz citām Siguldas apkārtnes privātām un valstij piederošām pļavām. Kopumā 2020. gadā Siguldas apkaimē plānots noganīt 10 pļavas 80 hektāru platībā.

Siguldas pļavās sastopami īpaši aizsargājami biotopi – Klauku līcī ir parkveida pļavas un ganības, Melnajos krastos sugām bagātas ganības, bet Balonu pļavā – sausi zālāji kaļķainās augsnēs un mēreni mitru pļavu un smiltāju zālāju mozaīka. Klauku līcī DAP jau pirms vairākiem gadiem sākusi parkveida ainavas atjaunošanu, taču, tā kā šo pļavu nopļaut ir sarežģīti, jau otro gadu palīgā nāks mobilais ganāmpulks.

“Ko lopiņu parādīšanās nozīmēs Siguldas iedzīvotājiem un viesiem, kuri dosies pastaigās pa takām, kuras ved cauri ganībām? Pats galvenais – visas takas ir pieejamas, ganībām droši var doties cauri. Ganību aplokos var iekļūt pa īpaši ierīkotiem vārtiņiem,” skaidroja Brizga-Kalniņa.

Ejot cauri ganībām, ir jāievēro vairāki noteikumi:

  • Jāpārliecinās, ka vārtiņi aiz jums ir aizvērti;
  • Ja dodas pastaigā ar suni, ganību teritorijā tas jātur pavadā;
  • Jāatceras, ka teritorija ir norobežota ar elektrisko ganu, tāpēc aploka tuvumā jābūt uzmanīgiem, jāsargā sevi un bērnus;
  • Lai arī ganāmpulka gotiņas ir draudzīgas un glītas, nedrīkst mēģināt tās noglaudīt, barot vai kaitināt;
  • Jāizturas saudzīgi pret aplokiem un ganību infrastruktūru.

Mobilā ganāmpulka uzdevums ir noganīt vērtīgās dabiskās pļavas dažādās Latvijas vietās, kuras ir grūti pieejamas pļaušanai vai kādu citu iemeslu dēļ netiek apsaimniekotas tā, kā nepieciešams dabiskajām pļavām.

 Noganīšana ir viens no labākajiem veidiem, kā palīdzēt pļavām atgūt augu sugu daudzveidību un pierasto pļavu puķu krāšņumu. Projekta ''GrassLIFE'' ietvaros izveidotais mobilais ganāmpulks palīdzēs pļavām pildīt to ekoloģisko funkciju – būt par mājvietu augiem un dzīvniekiem, kā arī saglabāt augsnes veselību un skaistu ainavu.

Vēl šajā sezonā mobilais ganāmpulks būs sastopams Gaujas Nacionālā parka, Abavas senlejas, Ziemeļgaujas, Vestienas aizsargājamo ainavu apvidus, Veclaicenes, Vecdaugavas, Raķupes ielejas, Lielupes palienes pļavu un Lielupes grīvas pļavu pļavās. Šajās vairāk nekā 20 pļavās plānots noganīt gandrīz 300 hektārus.

Mobilais ganāmpulks, kurā šobrīd ir vairāk nekā 70 Galovejas šķirnes liellopi un 200 Romanovas šķirnes aitas, ir pirmais un vienīgais ganāmpulks Latvijā, kas ir izveidots tieši dabisko pļavu atjaunošanai. Dabiskās pļavas ir viena no izcilākajām Latvijas dabas vērtībām – augu daudzveidība tajās ir līdzvērtīga tai, kāda sastopama tropiskajos mežos. Latvijā vienā kvadrātmetrā dabiskās pļavas atrastas apmēram 50 augu sugas.

“Taču dabisko pļavu un ganību Latvijā šobrīd palicis ļoti maz. Tās aizņem tikai 0,7% no Latvijas teritorijas jeb 67 000 hektāru. Pirms 100 gadiem šādas pļavas sedza 30% no mūsu valsts. Līdz ar to ir ļoti svarīgi saglabāt un uzturēt visas mūsu dabiskās pļavas, lai Latvija šo dabas, kultūrvēstures un arī ekonomisko vērtību nezaudētu,” uzsvēra Brizga-Kalniņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt