Savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā aizliedz Nīderlandē un Meksikā

Nīderlande un Meksika nolēmušas aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā, tā pievienojoties to valstu lokam, kurās šāds aizliegums jau ir noteikts, informēja biedrība "Dzīvnieku brīvība". Meksikas Kongress 12. decembrī nobalsoja par aizliegumu, savukārt Nīderlandes parlaments 13.decembrī paziņoja par šāda lēmuma pieņemšanu.

Nīderlandes parlaments jau pirms pāris gadiem solīja aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku izmantošanu cirkā, taču līdz šim izmaiņas likumā tā arī netika veiktas. Tomēr nupat Nīderlandes parlaments pieņēmis lēmumu, ka no 2015.gada 15.septembra nevienā valsts cirkā nedrīkstēs izmantot savvaļas sugu dzīvniekus. Šis aizliegums attieksies arī uz ceļojošajiem cirkiem.

Lēmums tiek pamatots ar to, ka dzīvnieku labklājība ir svarīgāka nekā viņu izmantošana izklaidei un novecojušu tradīciju uzturēšanai.

Meksikas galvaspilsētā Mehiko un vairākās citās pilsētās un reģionos jau bija aizliegts izmantot dzīvniekus cirkā, taču ar Meksikas parlamenta 12. decembra lēmumu aizliegums attieksies uz visu valsti.

Savā atzinumā Kongress minēja, ka dzīvnieku izmantošanai cirkā nav nekādas izglītojošas vērtības un ka dzīvnieki "uzstājas" tikai baiļu vadīti.

Aizliegums skars 592 Meksikas cirkus, tomēr deputāti norāda, ka šī aizlieguma mērķis nav novest šos cirkus līdz bankrotam. Tiem ir jāturpina darbs, neizmantojot dzīvniekus.

Pieaugot sabiedrības informētībai par dzīvnieku cirka problemātiku, arvien vairāk valstu aizliedz dzīvnieku, jo īpaši to savvaļas sugu, izmantošanu cirkā. Daudzās valstīs ir aizliegts cirkā izmantot visas savvaļas dzīvnieku sugas, piemēram, Beļģijā, Austrijā, Maltā, Grieķijā, Kiprā, Horvātijā, Slovēnijā, Bosnijā un Hercegovinā, Izraēlā, Bolīvijā, Peru, Singapūrā, Paragvajā, Kolumbijā, Ekvadorā un Kostarikā. Citās valstīs pieņemti reģionāli aizliegumi, piemēram, ASV, Kanādā, Čīlē, Brazīlijā, Argentīnā, Austrālijā, Spānijā un Īrijā.

Arī Latvijā dzīvnieku izmantošana cirkā ir izpelnījusies sabiedrības nosodījumu un notikuši vairāki desmiti protesta akciju pret dzīvnieku izmantošanu Rīgas cirkā, kā arī savākti aptuveni 7000 Latvijas iedzīvotāju parakstu pret dzīvnieku cirku. Tēma ir guvusi plašu rezonansi medijos. Tikmēr VSIA “Rīgas cirks” slēdz arvien jaunus līgumus ar dzīvnieku dresētājiem un reklamē dzīvnieku cirka izrādes, pavēstīja biedrības “Dzīvnieku brīvība” pārstāvis Aivars Andersons.

“Šie Meksikas un Nīderlandes lēmumi iezīmē kārtējo etapu dzīvnieku cirka idejas norietā visā pasaulē. Tie rāda pozitīvu piemēru, kā ar likuma palīdzību iespējams aizsargāt dzīvniekus, kas paši nevar sevi pārstāvēt. Vienlaikus jaunie aizliegumi liek uzdot jautājumu par šīs morāli novecojušās izklaides formas pastāvēšanu mūsu pašu valstī,“ uzskata Aivars Andersons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti