Sātiņu dīķi kļūst par putnu laimes saliņu

Laimes saliņas – izveidotie dabas liegumi un dabas parki nākotnē būs tās vietas, kur pavasaros atgriezties putniem vai pārlidojumā atgūt spēkus un doties tālāk uz savām ligzdošanas vietām. Tā saka Latvijas Ornitoloģijas biedrības goda biedre Zigrīda Jansone. Viena no šādām vietām Latvijā ir Sātiņu dīķi, kur daudzu garumā Jansone rūpējusies par dabas vērtību saglabāšanu.

Viņai izdevies sadarboties arī ar dīķu īpašnieku Anatoliju Grigorjevu, kurš atbalstījis saudzīgu attieksmi pret putniem.  

Sātiņu dīķi ir viena no nozīmīgākajām putnu vērošanas vietām Latvijā, kur bieži ierodas arī Zigrīda Jansone. Lai gan aiz muguras jau 80 gadu, Zigrīda Jansone raitā solī dodas pastaigā, protams, ar binokli rokās.

Sātiņu dīķi kļūst par putnu laimes saliņuInga Ozola

„Tikko mēs dzirdējām pelēko dzilnu – tas bija sauciens “te ir pavasaris, esmu ieņēmis teritoriju un gaidu savu otro pusīti”. Pavasaris ir gaisma un atdzimšana, tas ir pats galvenais. Putni, visa dzīvība mostas. Atgriežas gājputni, daži to izdara ļoti klusi, daži piesaka skaļi – Saldū tie bija krauķi,” stāsta Jansone.

Prieku un sajūsmu par pavasari, par putnu atgriešanos un saules stariem Zigrīda Jansone pauž dzejnieka un ornitologa Jāņa Baltvilka vārdiem.

“pavasaris
putni pārnāk mājās
pavasaris
tomēr daudzi nepārnāk”

No 100 cielavām un bezdelīgām atgriezīsies tikai 20.

“80% putnu migrācijā iet bojā, tāpēc ir svarīgi, ka ir tādas laimes saliņas, kur putniem atgriezties, es to varu salīdzināt ar laimes zemi, kur nevienu dzīvo radību nenogalina,” saka ornitoloģe.

Par šādu laimes salu Zigrīda Jansone sauc Sātiņu dīķu liegumu. Tā izveidošanā savu artavu ieguldījusi arī viņa pati.

Viens no veiksmes stāstiem ir dīķu īpašnieka izpratne par dabas vērtībām, ierobežojot putnu medības un īstenojot citas iniciatīvas. 

„Tas ir ļoti svarīgi, lai nešaudītos. Pasaulē ir daudzas vietas, kur putni var atpūsties un kur nedrīkst šaut.  Īpašnieks izveidojis arī speciālas vietas, kut tagad mums ligzdo aptuveni 30 meža zosu pāri,” stāsta Jansone.

Arī Saldus novada pašvaldība īstenojusi te pārrobežu sadarbības projektu, uzbūvējot putnu vērošanas torni. Lai cik tas nebūtu skaists, Zigrīda Jansone aicina domāt par papildu uzlabojumiem, jo tornis apdraud bērnu drošību, mazākajiem putnu vērotājiem tas nav piemērots.

„Skolotājs rāda dīķi, visi skatās, bet Jānītim tajā brīdī ir apnicis, viņš ir gudrs un redz, ka tur var nokrist, bet Jānītim skrien līdzi arī Pēterītis, kurš izskrien cauri. Te ir bīstami. Bija jau viena ekskursija, kur  divi skolotāji gāja un turēja bērnus pie rokas,” stāsta Jansone.

Jau pavisam drīz - aprīļa sākumā - gaidāmas Putnu dienas, kad ekskursiju vadīs arī Zigrīda Jansone, tāpēc viņa aicina vēlreiz pievērst uzmanību drošībai  jaunajā putnu vērošanas tornī, kas izveidots Sātiņu dīķu dabas liegumā.     

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti