Saņem ziņas par 32 dižkokiem Jelgavas novadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Jelgavas novada pašvaldības un Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) organizētajā Jelgavas novada dižkoku apzināšanas akcijā no 2015.gada oktobra līdz decembrim saņemtas ziņas par 32 dižkokiem un 11 potenciālajiem dižkokiem, vēsta Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Vita Caune.

Visvairāk ziņojumu ir saņemti no Sesavas un Valgundes pagastiem. Sesavas pamatskolas vides izglītības pulciņa dalībnieki savā pagastā apzinājuši 16 dižkokus un potenciālos dižkokus. Savukārt, Valgundes pagastā Kalnciema vidusskolas skolēni apzinājuši 15 dižkokus un potenciālos dižkokus. Ziņas par dižkokiem un potenciālajiem dižkokiem ir saņemtas arī no Vircavas pagasta – septiņi koki, Platones pagasta – trīs koki un Elejas pagasta – divi koki.

Visvairāk ziņojumu saņemti par ozoliem – 17, apsēm vai papelēm – 7, liepām – 5 un vītoliem – 5. Atsevišķi ziņojumi saņemti arī par divām kļavām, divām gobām un vienu balto robīniju.

Tikai septiņi no dižkokiem, par kuriem saņemtas ziņas, ir bijuši iepriekš zināmi. Te gan jāņem vērā fakts, ka 2010.gadā tika mainīta dabas aizsardzības likumdošana un noteikti mazāki dižkoku izmēri. Līdz ar to, daudzi no kokiem, par kuriem saņemti ziņojumi, agrāk netika uzskaitīti, jo nebija sasnieguši likumā noteiktos dižkoka izmērus.

DAP Pierīgas reģionālās administrācijas darbinieki jau ir uzsākuši dižkoku apsekošanu dabā, un tā turpināsies līdz marta beigām. Gadījumos, kad zemes īpašnieki, ziņojot par dižkokiem, ir norādījuši savu kontaktinformāciju, pārvaldes darbinieki informēs par plānoto pārbaudes laiku. Ja apsekotie koki atbilst dižkoka statusam, tie dabā tiek apzīmēti ar zaļu plāksnīti, uz kuras attēlota ozollapa – šāds simbols Latvijā tiek lietots visu īpaši aizsargājamo teritoriju un objektu apzīmēšanai. Gadījumos, kad plāksnīte tiek piestiprināta pie koka stumbra, tas tiek darīts kokam nekaitīgā veidā – lai arī tiek izmantotas naglas, tās netiek iedzītas līdz galam, ņemot vērā, ka koks turpinās augt.

Apsekošanā tiks iekļauti arī tie dižkoki, kas bija zināmi līdz 2006.gadam, bet pēdējos gados nav apsekoti un dati par tiem nav iekļauti Dabas aizsardzības pārvaldes dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols”. Pēc iestādes rīcībā esošajiem datiem Jelgavas novadā tādi ir apmēram 170 - visvairāk Vilces, Elejas, Glūdas, Jaunsvirlaukas un Līvbērzes pagastos.

DAP un Jelgavas novada dome aicina iedzīvotājus, īpaši skolēnus un zemes īpašniekus, arī turpmāk sūtīt ziņas par zināmajiem vai no jauna atrastajiem dižkokiem. Tas nepieciešams, lai vērtīgajiem pagātnes lieciniekiem varētu nodrošināt nepieciešamo aizsardzību un apsaimniekošanas pasākumus. Dižkoku apsekošanai lauksaimniecības zemē ir īpaša nozīme, jo tie tiek ņemti vērā, rēķinot zaļināšanas maksājumus, kas ir daļa no atbalsta maksājumiem lauksaimniekiem. Zaļināšanas maksājumu aprēķinos tiek iekļauta platība, kas ir zem dižkoka vainaga un 10 metru joslā ap to. Tāpēc DAP ir izstrādājusi jaunu dižkoku uzmērīšanas metodiku, kurā papildus stumbra apkārtmēram tiek mērīta arī vainaga platība. Šī metode tiks izmantota, veicot dižkoku apsekošanu.

Ziņas par dižkokiem var sūtīt uz e-pastu: [email protected] vai pa tālruni 26872625.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti