4. studija

Kāpēc, gaidot rindā pēc dokumentiem, cilvēkiem jāsēž uz grīdas vai jāstāv kājās?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Ko darīt pilsētniekiem, kuru namu pagalmus apsēdušas vārnu kolonijas?

Samierināties vai meklēt risinājumu? Ko iesākt ar vārnu kolonijām pilsētā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Putni pilsētniekiem diemžēl dažreiz var izraisīt galvassāpes un problēmas. Ne tikai skaļi klaigājošas kaijas un pilsētas baloži, bet arī vārnas var diezgan būtiski ietekmēt rīdzinieku ikdienu. Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija" saņēma ziņu, ka Rīgā, Vesetas un Mālpils ielas apkaimē, esot manītas vārnu kolonijas. Ja tās traucē, risinājumu var meklēt pie apsaimniekotājiem un Dabas aizsardzības pārvaldē vai mēģināt ar problēmu samierināties.

Un patiesi – "4. studija" pārliecinājās, ka vārnas naski saimnieko sētā, – uzrauga soliņus, cilvēkus un aizgaiņā baložus, kā arī citus mazākus putnus, kas tām traucē. Vietējie novērojuši, ka no rītiem un vakaros vārnu ir krietni vairāk. Šķiet, arī vārnas, gluži kā cilvēki no rītiem dodas savās darīšanās, lai vakaros atgrieztos pagalmā. Tomēr ļaudis ar šādām kaimiņienēm nav mierā. Kā pastāstīja iedzīvotāji, viņiem traucē vārnu radītais troksnis un netīrība, jo tās skaļi ķērcot jau no septiņiem rītā un apskādējot automašīnas.

Ornitoloģe Māra Janaus skaidroja, ka par spīti skaļumam vārna ir ļoti sabiedrisks un gudrs putns.

"Pastāv Eiropā divas vārnu pasugas – melnā vārna un pelēkā. Mums ir tikai pelēkā. Tās ir ļoti gudri putni, vieni no gudrākajiem putniem vispār pasaulē," sacīja Janaus.

Pelēkā vārna kādreiz esot ligzdojusi vien mežmalās, birztalās un augstajos purvos, bet nu tā ir kļuvusi par pilsētnieci, gluži kā liela daļa cilvēku, un ligzdo pilsētās un apdzīvotās vietās. Kā norādīja ornitoloģe, vārnas spējušas pielāgoties cilvēku radītājiem apstākļiem un lielā mērā kļuvušas par miskastniecēm.

Ornitoloģe uzsvēra: "Tās nav kolonijas, tās ir vienkārši nakšņošanas vietas. Lai nakšņotu, lai nodrošinātu kolektīvo aizsardzību pret kaut kādiem potenciālajiem ienaidniekiem, tad tās ir vārnas, tie ir kovārņi, kas vakaros sapulcējas lielos baros."

Tātad  konkrētā sēta ir kļuvusi par vārnu guļamrajonu. Bet kā tad cīnīties ar šādu – skaļu un bieži vien netīru problēmu?

"Pieņemt! Es nekādu citu metodi nezinu. Nu, ko tad – šaut viņas? Tā nav izeja. Iznīcinās vienu ligzdu, uzcels citā kokā citu ligzdu," atzina ornitoloģe.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Dabas aizsardzības departamenta Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vecākā eksperte Evija Andrušķeviča-Jonāne norādīja – ierastā prakse ir tāda, ka iedzīvotāji sniedz sūdzību pašvaldībai, un tieši pašvaldība raksta iesniegumu Dabas aizsardzības pārvaldei "par nemedījamo putnu ligzdu ieguvi".

Savukārt Rīgas domē skaidroja, ka dome ar vārnām nekaro, un iedzīvotājus aicina vērsties pie saviem namu apsaimniekotājiem un Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).

"Problēmu gadījumos ar putniem iedzīvotājiem vai apsaimniekotājiem ieteicams vērsties Dabas aizsardzības pārvaldē vai Latvijas Ornitoloģijas biedrībā, kur ir zinoši speciālisti, kas izvērtēs katru konfliktsituāciju un sniegs padomu. Jau no agra pavasara nepieciešama regulāra profilakse – putnu iespējamo ligzdošanas vietu apskate un tīrīšana. Tādēļ laicīgi jānosaka vārnu ligzdošanas vietas un jāvēršas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā par vārnu ligzdu nojaukšanu," informēja Rīgas domes (RD) Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators Mārtiņš Vilemsons.

Andrušķeviča-Jonāne uzsvēra, ka Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) izsniedz atļauju noņemt ligzdas nemedījamiem putniem, bet, ja vārnai ligzda tiek noņemta medību termiņā, tad tas ir saskaņojams ar Valsts meža dienestu (VMD), kas atbild par medījamiem putniem. Vārnu nemedījamais posms sāksies līdz ar 16.aprīli.

Lūk, cik daudz iestāžu nepieciešams problēmas risināšanai! Tātad – vārna šobrīd vēl skaitās medījama, tāpēc līdz aprīļa vidum iedzīvotājiem ar iesniegumu jāvēršas Valsts meža dienestā, lai tas palīdzētu nokārtot attiecības ar trokšņainajiem kaimiņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti