Ķepa uz sirds

Pino un viņa saimniece Rūta Dūduma

Ķepa uz sirds

Zirgu laimīgais stāsts

Kaķu veselība

Runčus pašos spēka gados apdraud bīstama sirdsslimība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Cēzaram bija pieci gadi – kaķis pašos spēka gados. Viņš piedzima vasaras saulgriežos, bet uz citiem medību laukiem devās ziemas saulgriežu laikā. Pēkšņi – piecpadsmit minūšu laikā.

Cēzara saimniece Ilze brīdina citus kaķu saimniekus – kaķi ir ļoti izturīgi un pacietīgi dzīvnieki, tādēļ sirds kaiti – hipertrofisko kardiomiopātiju – pat visuzmanīgākais un vismīlošākais saimnieks var nepamanīt.

Liktenīgajā dienā Ilze, viņas vīrs un Cēzars bija devušies uz laukiem, lai svinētu Ziemassvētkus. Brauciens uz lauku mājām Cēzaram bijis ierasts notikums. Mājās Cēzars izlaists no pārnēsājamā būrīša, lai pastaigā pa dārzu. Pēc neliela brītiņa kaķis atgriezies un sācis skaļi elsot, un vēlāk miris.

Vēlāk, kad kaķim veikta sekcija, atklājies pēkšņās nāves iemesls – hipertrofiskā kardiomiopātija. Tā nav bieža, bet kaķiem ļoti raksturīga slimība.

"Hipertrofiskā kardiomiopātija ir sirds muskuļu slimība, kas raksturojas ar [sirds] kreisā kambara sieniņu uzbiezināšanos. Pārsvarā tā ir ģenētiski numur viens slimība kaķiem. Principā 80%-90% gadījumu ir tieši šī slimība," teica veterinārārste Dita Stalte.

Visbiežāk šo slimību konstatē vīriešu kārtas kaķiem vecumā no diviem līdz pieciem gadiem.

Kaite piemeklē gan parastos, gan arī šķirnes kaķus, visbiežāk: Meinkūnus, Regdollus, Birmas, Sfinksus un Krievijas zilos kaķus.

Simptomi, kuriem saimniekiem vajadzētu pievērst uzmanību, mēdz būt neizteikti un grūti pamanāmi pat profesionāļiem.

Ilzes Cēzaru pēdējā vizītē ārsts atzina par absolūti veselu kaķi. "Ir ļoti jāskatās. It kā klepus, bet tas bija ļoti grūti atšifrējams, jo kaķis mēdz klepot. (..)" sacīja Ilze.

Tikmēr veterinārārste mudina pievērst uzmanību kaķim fiziskas slodzes laikā.

Ja kaķis skrienot vai pēc skriešanas ilgstoši elso, elpo ar atvērtu muti, tad tas varētu būt viens no signāliem, ka kaķis ir slims.

Ilzes Cēzars savas dzīves pēdējās dienās ļoti aktīvi spēlējies ar jauno, saimnieces pašas darināto mantiņu, un nekas nav liecinājis par viņa sirdskaiti.

Arī veterinārārste atzīst, ka hipertrofiskā kardiomiopātija ir kā slēptais ļaundaris, ko “uz aci” var nepamanīt, bet nekļūdīgi noteikt ar gēnu testa palīdzību pagaidām var tikai Meinkūniem un Regdolliem.

Visiem pārējiem kaķiem vienīgā izeja ir sirds ehokardiogrāfija, kas ir ļoti dārgs izmeklējums, tādēļ to ārsti nozīmē tikai tad, ja klīniskās pazīmes nešaubīgi liecina par kādu sirds kaiti. 

Tādēļ, kaķu saimniekiem pašiem jāskatās un jāpievērš uzmanība vismazākajām savu mīluļu uzvedības un veselības stāvokļa izmaiņām.

Zinātne turpina attīstīties, un nākotnē ar gēnu testa palīdzību šo, galvenokārt, iedzimto kaiti varēs atklāt visiem kaķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti