Dienas ziņas

Vērtīgs atradums no meža nonāk muzejā

Dienas ziņas

Vasarā trūkst aprūpes iespēju bērniem ar īpašām vajadzībām

Rudbāržu liepu aleja – sliktā stāvoklī

Rudbāržu liepu aleja sliktā stāvoklī: autoceļu uzturētāji sabojājuši mizu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rudbāržu pagasta liepu aleja ir kritiskā stāvoklī, jo autoceļu uzturētāji no “Latvijas Valsts ceļi”, kas veica apauguma noņemšanu, vairākiem kokiem ir sabojājuši mizu. Savu vainu ceļu uzturētāji atzīst un bojājumus apzinājuši. Tomēr tie būtiski nepasliktina koku jau tā slikto stāvokli, atzina eksperts. 

Liepām, kas aug gar ceļu posmā no Rudbāržiem uz Kalveni, šķiet, palicis par šauru, un tās sasvērušās uz sāniem. Par šauru te ir arī tehnikai, īpaši liela izmēra, tāpēc šoferiem jābūt sevišķi uzmanīgiem. Tas gan nebija izdevies autoceļu uzturētājam, kas veica apauguma noņemšanu, vairākiem kokiem sabojājot mizu.

E-pasta atbildē uzņēmuma “Latvijas Valsts ceļi” Komunikācijas daļas vadītāja Anna Kononova skaidroja, ka bojājumi ir apzināti un aizkrāsoti ar speciālo koku brūču ziedi. Tomēr šie bojājumi būtiski nepasliktina koku jau tā slikto stāvokli, atzīst eksperts.

Oskars Zaļkalns, Valsts Mežu Dienesta (VMD) Meža un vides aizsardzības daļas vecākais eksperts, mežzinātņu doktors komentēja: “Savulaik šeit notikusi nemākulīga vainagu veidošana. Koki apzāģēti, veidojas dobumi, kuros var attīstīties trupe. Pieļauju, ka stiprāks vējš, it īpaši mazie virpuļviesuļi, var izraisīt zaru, atsevišķu stumbru lūšanu.

To, ka pēc lielākiem vējiem ir daudz nolūzušu zaru, atzīst arī līdzās alejai dzīvojošā Jautrītes kundze. Vietējie cilvēki zina stāstīt, ka koki šeit iestādīti jau barona laikos, bet to nedienas sākušās 2. pasaules kara beigās, kad pāri gājusi frontes līnija.

Jautrīte Gaiķīte no Rudbāržiem atceras, ka savulaik jautājusi tēvam, kāpēc dažos kokos ir caurumi: “Vācu karavīri bija domājuši – iezāģēs un kad krievi nāks ar tankiem, kokus sagāzīs uz ceļa, bet kara darbība bija tik strauja, ka nepaspēja īstenot savus plānus.”

Ieva Benefelde, televīzijas “Kursa” žurnāliste norādīja, ka vienā no koku dobumiem izveidots tāds kā atkritumu konteiners, kurā regulāri var atrast vienreiz lietojamos plastmasas traukus.

Šogad ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu Dabas aizsardzības pārvalde uzsāks vairāku aizsargājamo aleju stāvokļa inventarizāciju. Valsts ceļu tīklā tiks sakārtotas astoņas aizsargājamās koku alejas. Rudbāržu liepu aleja nav aizsargājamo sarakstā, tāpēc netiek īpaši uzraudzīta – skaidro uzņēmumā “Latvijas Valsts ceļi”. Koki tiek apsekoti no inženiertehniskā viedokļa. Ja nepieciešams, bīstamie zari tiek izzāģēti. Tomēr agrāk vai vēlāk šiem kokiem būs jāpievērš pamatīgāka uzmanība, uzsver eksperts. 

Oskars Zaļkalns skaidroja, ka katram kokam vajadzētu noskenēt stumbra stāvokli: “Ja tas ir iztrupējis, ieteiktu bojātos kokus nozāģēt. Ja var vienoties ar piegulošo zemju īpašniekiem, veidot jaunu koku aleju.''

“Latvijas Valsts ceļos” atzīst, ka uzņēmuma speciālisti plāno vērsties pie jaunizveidotā Kuldīgas novada pašvaldības ar lūgumu izvērtēt koku stāvokli un noteikt, kuri ir tik bojāti, ka būtu jānozāģē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti