Dienas ziņas

Tīģerēni dodas izlūkos

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Suņi robežsardzes dienestā ir kopš dzimšanas

Robežsardzes Kinoloģijas centrā gadā piedzimst ap 30 kucēnu

Valsts robežsardzē dienesta pienākumus uz zaļās robežas, kā arī robežkontroles punktos līdzās kinologiem pilda aptuveni simt dienesta suņi. Viņi visi ir ne tikai izgājuši speciālu apmācību kursu Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrā, bet arī tur dzimuši un speciālistu vadībā trenēti un gatavoti pirmajiem pārbaudījumiem. Gada laikā centrā piedzimst vidēji 30 kucēni, no kuriem aptuveni 70% ir derīgi profesionālajam dienestam.

Lianna, Lori, Lagerta un citi vārdi, kas sākas ar buru "L", doti septiņiem vācu aitu šķirnes kucēniem. Pirms aptuveni diviem mēnešiem viņi nāca pasaulē Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrā. Šajā metienā tās ir sešas suņu meitenes un viens suns, katrs ar savu raksturu un īpašībām. Pašlaik rotaļājoties visi gatavojas pirmajiem testiem.

"Mums ir jāspēlējas, lai viņi ir droši, nebaidās no cilvēkiem. Redzat, ka viņi nebaidās, pēc tam tālāk būs jāpārvar kaut kāds šķērslītis, kas ir 15–20 centimetru augstumā, neliels," parādīja Kinoloģijas centra vecākā inspektore, virsleitnante Dace Kizikova.

Viss mācību process ir veidots tā, lai suņi gūtu prieku un paši gribētu līdzdarboties saviem saimniekiem – kinologiem. Vidēji gada laikā Kinoloģijas centrā piedzimst 30 kucēni, no kuriem apmācībām un dienestam derīgi aptuveni 20. Pagaidām ar šādu skaitu pietiek. Kinologu darbs ir ļoti atbildīgs, un par savu profesiju robežsargi to tik bieži neizvēlas, dažas štata vietas aizvien ir brīvas.

"Kinologa darbs praktiski netiek pārtraukts ne brīvdienās, ne svētku dienās, ne atvaļinājuma laikā. Vienmēr suns ir līdzās, vienmēr ar suni ir jāpastrādā, jāuztur viņa darba īpašības, lai pēc tam dienestā iegūtu pēc iespējas labākus rezultātus," par darbu stāstīja Kinoloģijas dienesta priekšnieks, pulkvedis Uldis Barkāns.

Par spīti grūtībām Kinoloģijas centra pārstāvji uzsver, ka visnozīmīgāk ir veikt vaislas un apmācību darbu tieši pašiem uz vietas.

"Mēs skatāmies uz suņu darba īpašībām, uz suņu iedzimtajām īpašībām, uz viņu ciltsrakstiem, kādi vecāki, vecvecāki ir bijuši, vai šie suņi tiek izmantoti valsts iestāžu uzdevumu pildīšanai. Tas jau ir rādītājs, ka arī pēcnācēji iegūs mums nepieciešamās īpašības," norādīja Barkāns.

"Pieņemam dzemdības, redzam, kā viņi aug, redzam, kā attīstās katrs kucēns. Katru apmīļot mēs varam, ar katru atsevišķi padarboties, un tas ir ļoti svarīgi. Varam arī pastāstīt par katru kucēnu, nododot pašam kinologam, cik viņš ir drošs, ko viņš var, kā viņš spēlējas, kā pārvar šķēršļus," klāstīja Kizikova.

Kucēnu vārdus jau nākamnedēļ ierakstīs pasēs. Veiksmīgi nokārtojot pirmās pārbaudes, viņi varēs sākt konkrētu specializēšanos cilvēku, narkotisko vielu vai sprāgstvielu meklēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt