Rīta Panorāma

Āris Segliņš «Apkārt kvadrātam» – dzīvā un lietojamā dizaina meistara personālizstāde

Rīta Panorāma

Eiropas Savienība nekad neatzīs Krimas okupāciju

Riodežaneiro iedzīvotājus priecē skaistu koku ziedēšana

Riodežaneiro iedzīvotājus priecē skaista koku ziedēšana

Kamēr Latvijā jau gatavojas vēsiem rudens vakariem un lapkritim, tikmēr Latīņamerikā iedzīvotāji priecājas par tā saucamā trompetes koka ziedēšanu. Skaistos ziedus iespējams baudīt vien sešas dienas, un tāpēc cilvēki cenšas pilnībā izmantot šo laiku, mudinot vienam otru iestādīt jaunus kokus, kā arī organizējos dažādas kampaņas soctīklos.

Koku fotografēšana tiek uztverta kā pilsoniskais pienākums. Tas gan neattiecas uz kuru katru koku, bet gan tieši uz tā saucamo trompetes koku. Brazīlijā tas ir pazīstams ar nosaukumu ipē (ipê), bet tā nosaukums dažādās Latīņamerikas valstīs atšķiras. Koka ziedēšana ilgst vien sešas dienas, tāpēc vietējie cenšas iemūžināt skaisto laiku. Papildus tam vietējās aktīvistes rīko koku stādīšanas kampaņas.

Pēdējos gados tūkstošiem koku izrakti, lai atbrīvotu vietu ēku celtniecībai, bet sievietes iestādījušas jau vairākus simtus.

“Mēs esam daļa no koku stādīšanas grupas. Es esmu vides juriste un vienmēr pievienojos šai grupai koku stādīšanas akcijās. Pieprasām arī pašvaldībai stādīt vairāk koku. Diemžēl ne vienmēr iestādītie augi sasniedz pilngadību, jo vietējie ne vienmēr par tiem rūpējas,” pauda juriste Veronika Beka.

Vides aktīvisti galvenokārt kokus stāda Riodežaneiro ziemeļu daļā, kur ir viskarstāk, jo koki darbojas arī kā  klimata regulatori. Pateicoties viņu darbam, pilsētas pašvaldības Parku un dārzu departaments apkopo pilsētas skaistāko koku atrašanās vietu. Viņi tos kopīgo sociālajos tīklos.

“Šī gada laikā ipē koki piesaistījuši daudzu uzmanību, tāpēc esam apņēmušies iestādīt vēl vairāk stādu, lai cilvēki var baudīt skaisto ziedēšanas laiku. Tie arī palielina izpratni par koku nozīmi pilsētā, ne tikai par to estētisko vērtību, bet labāku dzīves kvalitāti, ko nodrošina koki,” norādīja Riodežaneiro pašvaldības Parku un dārzu departamenta vadītājs Fabiano Karnevale.

Ir vismaz 14 dažādas ipē koka sugas. Daudzas no tām var apskatīt Rio Botāniskajā dārzā, kas ir arī pētniecības institūts, kur saglabā apdraudētu augu sugas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti