Rīgas zoodārzs apmeklētājus pārsteidz ar skudrulāčiem Lariju un Mēriju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Rīgas zoodārzs kārtējo reizi sagādājis pārsteigumu  - četrpirkstu tamandua, kas vairāk zināma kā skudrulācis. LTV raidījums "Vides fakti" apciemoja Lariju un Mēriju Rīgas zoodārzā, lai iepazītu viņus tuvāk.

Skudrulāča pirksti ir lieli un nagi tiek izmanoti, lai varētu atvērt termītu mājas. Tos viņš lieto arī aizsardzībai. Ja cilvēki grib viņu aiztikt - uzbrukt, viņš pieceļas uz kājām un tad ar spēku tā kā apskauj, bet to dara ar spēku.

Skudrlāči mājo sausos Dienvidameikas un Centrālamerikas tropu mežos, lietus mežos un savannā. Dzīvniekam, kuram garšo skudras, deguns jeb snuķis ir kā liels darbarīks un palīgs. Kuņģī ir smiltis un nelieli akmentiņi, kas palīdz samalt kukaiņus.

"Zinātnieki viņus ir nodēvējuši par četrpirkstu tamandua, bet tādam ikdienas apmeklētājam tas neko neizsaka, tāpēc dēvēsim viņus pazīstamākā vārdā – skudrulāči. Mēs esam ļoti priecīgi, jo varam apmeklētājiem parādīt vienu no dzīvnieku formām - vidēja izmēra Dienvidamerikas skudrulāci. Mute ir ļoti interesanta, tā atgādina caurulīti, kurā paslēpusies līdz pat 40 centimetru gara mēle," stāsta Rīgas zoodārza pārstāve Laura Līdaka.

Izrādās, skudrulācim nav nekāda sakara ar lāčiem, bet ar skudrām vistiešākais, jo viņu galvenā barība ir skudras, termīti un dažkārt arī bites, stāsta zoodārza pārstāve Līdaka.

Četrpirkstu tamandua ir jaunums arī zoodārza kopējiem, jo barībā  jāpasniedz īpaši veselīgi kokteiļi. Lai varētu šo dzīvnieku pabarot, kopēji gatavo smūtijus - zaļganas nokrāsas veselīgus kokteiļus, kas bagātīgi satur proteīnus –

maltus kukaiņus, vistas gaļiņu kopā ar tomātiņiem, spinātiem, medu un, protams, arī speciālas piedevas, kas ir paredzētas skudrulāču barošanai.

Ļoti interesantas priekšķepas palīdz uzlauzt kukaiņu ligzdas. Mēle noder, lai uzlasītu kukaiņus – dienas laikā dzīvnieks patērē ap 50 gramu kukaiņu, 9000 skudru vai termītu.

LTV raidījumā "Vides fakti" iepriekš vēstīja par kādu skudru lāci Dienvidamerikā, kuru kāda ģimene paņēma aizbildniecībā, jo nabadziņš bija cietis plūdos. Tāpēc četrpirkstu tamanduas nonākšanai Rīgas zoodārzā ir arī ļoti svarīgs mērķis to populācijas vārdā. "Lai arī četrpirkstu tamandua neskaitās stipri apdraudēts, Dienvidamerikā pastāv problēma – cilvēki tos mēdz turēt mājās, lai apēd skudras, pieradināms pie rokām, bet pēc tam, netiekot galā, šie dzīvnieki nonāk patversmēs," skaidro Laura Līdaka. "Šim pārim ir mājas, varam stāstīt, rādīt par šo dzīvnieku, piedalīties Eiropas ciltsgrāmatas veidošānā."

Tā vien šķiet, ka šie dzīvnieki ir lēni un slinki, bet izrādās, no tiem ir jāuzmanās ne tikai termītiem un skudrām. Priekšķepas ir aprīkotas ar asiem nagiem, kuri jālieto. Tad viņi iet uz dūrītēm, salikuši pirkstus uz priekšu, un viens nags ir ļoti nopietns ierocis – skudrulācim Larijam patīk uzkāpt kopējam uz pleciem un tas ir diezgan sāpīgi, tāpēc nevar uzgriezt muguru," stāsta zoodārza pārstāve.

Savvaļā skudrulāču aktivitāte vērojama naktī, bet Rīgas zoodārzā kopēji ir parūpējušis, lai tos ieraudzītu arī dienas laikā. Īsi pirms plkst. 12 Larijs un Mērija parādās uz gardo maltīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti