Panorāma

EM anulē OIK atļaujas divām Latgales koģenerācijas stacijām

Panorāma

Dzēšanas darbos iesaistās Baltkrievija

Melno grifu jaunuļus izlaidīs savvaļā Bulgārijā

Rīgas zoodārza melno grifu laidīs savvaļā Balkānu kalnos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā mītošais melnais grifs (Aegypius monachus) tiks palaists savvaļā Balkānu kalnos Bulgārijā, liecina zoodārza pārstāvja Māra Lielkalna sniegtā informācija.

Melnā grifa mazulis otrdien, 24.jūlijā, no Rīgas ar lidmašīnu devās uz Bulgāriju, lai gatavotos savam pirmajam lidojumam virs Balkānu virsotnēm. Tāpat otrdien uz Bulgāriju devās divi putni no Ostravas zoodārza Čehijā. Tie veiksmīgi nonākuši galā, un projekta koordinatori, akcentējot atbalstu projektam, piešķīruši visiem trijiem vārdus: "Boyan", "Ostrava" un mūsējam - "Rīga".

Pēc ierašanās Bulgārijā melnos grifus nogādās un izmitinās adaptācijas platformā Balkānu kalnu austrumu daļā. Pirms tam putnus aprīkos ar satelīta raidītājiem, kas ļaus izsekot to gaitām savvaļā. Adaptācijas laikā uz izlidošanas platformas tos baros un uzraudzīs no attāluma, lai izvairītos no kontakta ar cilvēkiem un lai putni aprastu ar savvaļas apstākļiem.

Brīdī, kad būs tam gatavi, grifi paši pametīs platformu un dosies pirmajā lidojumā virs Balkāniem. Tad sāksies grūtākais periods - izdzīvot.

Augusta sākumā pēc veterinārās apskates, ja veselības stāvoklis atļaus, plānots uz Bulgāriju nosūtīt vēl vienu grifēnu, kas arī izšķīlās pavasarī, bet Rīgas zoodārza filiālē "Cīruļi".

Rīgas zoodārza direktors Ingmārs Līdaka skaidro, ka citur Balkānos melnie grifi ir veiksmīgi palaisti savvaļā, tādēļ ir cerība, ka arī grifu jaunulim, kas nosaukts par godu Latvijas galvaspilsētai, tas izdosies.

 

Lielkalns norāda, ka Rīgas zoodārza lielākais ieguldījums Apdraudēto sugu Eiropas programmā (EPP) ir sekmīga grifu vairošana. 2014.-2018.gadā izaudzēti astoņi jaunie melnie grifi - četri Rīgā un tikpat "Cīruļos". 

"Tādēļ jo milzīgāks gandarījums par mūsu šī gada grifēniem, kuri pirmo reizi ir iekļauti tik nozīmīgā starptautiskā dabas aizsardzības projektā," norāda Lielkalns.

"Projekta komanda un arī mēs ceram, ka Rīgā un Ostravā izaudzētie melnie grifi veiksmīgi pielāgosies to dabiskajai dzīvei videi savvaļā un uzveiks cīņu par savu izdzīvošanu."

Bulgārijā īsteno projektu "Zaļie Balkāni", lai papildinātu šo ļoti reto plēsīgo putnu populāciju dabā. Zoodārza direktors Līdaka skaidro, ka palaišana savvaļā nepieciešama putnku populācijas stiprināšanai. "Ja kādas sugas īpatņi paliek maz kādā lielā teritorijā, tad tur sākas neizbēgami tuvradniecība.

Šķiļas un izaug kropli mazuļi vai neizaug vispār.

Līdz ar to daudzviet tiek veikti populācijas papildināšanas pasākumi, lai samazinātu tuvradniecību - ievest populācijā svaigas asinis, lai būtu iespējas atrast otru partneri nevis no savas ģimenes, bet no kaimiņu ciema," skaidroja Zoodārza direktors.

Šogad kopumā pasaules zoodārzos izauguši četri melno grifu cāļi - divi no tiem Latvijā. Suga kopš 1988.gada iekļauta Pasaules Sarkanajā grāmatā. Īpaši aizsargājamiem putniem Rīgas zoodārzā nepieciešama jauna mītne. Ir cerība, ka ar valsts atbalstu zoodārzā varētu tapt melno grifu un kondoru komplekss, kur putniem dzīve būtu daudz ērtāka.

Galvenie apdraudējumi savvaļā ir piemērotu ligzdošanas vietu trūkums, barības avota samazināšanās, šaušana, ligzdu iznīcināšana, plēsējiem izliktās saindētās ēsmas, kā arī netieši - mājlopiem lietotie medikamenti, kas grifiem ir toksiski.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti